Choroba AMD przyczyną całkowitej ślepoty.

Plamka żółta to maleńki punkt umiejscowiony na siatkówce oka, będący największym skupiskiem światłoczułych receptorów. Wraz z wiekiem u wielu osób dochodzi do jej zwyrodnienia. Rozwija się wówczas choroba zwana AMD (Age-related Macular Degeneration, związane z wiekiem zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej), będące jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku u osób po 65 roku życia. 

Pod koniec września, już po raz trzeci w Polsce, odbyła się kampania edukacyjna dotycząca schorzeń siatkówki oka pt. „Tydzień Retina AMD”. Jej hasłem przewodnim było „Uratuj swój wzrok, wygraj z epidemią ślepoty XXI wieku”.
Jak podkreślają eksperci, AMD nie musi jednak oznaczać wyroku. Wczesne wykrycie choroby oraz właściwa diagnostyka daje możliwość skutecznego leczenia. Dzięki kampanii, aż kilka tysięcy osób, uczestniczących w piknikach edukacyjnych oraz spotkaniach odbywających się w sześciu miastach Polski, zdobyło wiedzę na temat tej choroby oraz wykonało badania diagnostyczne.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że niezmiernie istotną rolę w terapii AMD pełni właśnie profilaktyka. „Jest to zarówno samokontrola wzroku za pomocą testu Amslera, jak i regularne wizyty u okulisty, a także właściwa dieta i jej suplementy” – wyjaśniają. Dlatego głównym celem akcji kampanii stało się edukowanie społeczeństwa odnośnie samodiagnostyki AMD oraz wykonanie badań przesiewowych – testu Amslera, pomiaru gęstości barwnika w plamce oraz badanie za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT).

Jak wyjaśniają organizatorzy, do wykonania testu Amslera potrzebna jest zaledwie kartka papieru z narysowaną kratką. Patrząc na nią można zauważyć zmiany i zniekształcenia linii, a w najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama. Poziom gęstości barwników w plamce żółtej (luteiny i zeaksantyny) przeprowadza się natomiast za pomocą tzw. Macuscopu. Niski poziom barwników (zwłaszcza luteiny) to jeden z najpoważniejszych czynników predysponujących do AMD. Może on świadczyć o rozwoju choroby oraz o potrzebie wzmocnienia plamki, m.in. poprzez suplementację witaminową. Badania wykonane za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT) jest zaś najdokładniejszą, nieinwazyjną diagnostyką omawianego schorzenia.

W czasie „Tygodnia Retina AMD” wykonano trzy tysiące testów Amslera oraz 366 badań gęstości barwnika w plamce i badań z wykorzystaniem optycznego koherentnego tomografu. Spośród poddających się im osób, ponad 90 proc. przyznało, że nigdy wcześniej nie słyszało o AMD. Prowadzona równolegle z testami ankieta pokazała także, iż u 67 proc. badanych jest niewystarczający poziom luteiny w plamce żółtej, a u 34 proc. choroba już się rozwinęła.

Uczestniczący w akcji okuliści podkreślali potrzebę zwracania uwagi na najmniejsze nawet nieprawidłowości w widzeniu, które bardzo często są przez nas lekceważone. Duża część badanych przyznała, że nie chodzi na regularne wizyty do okulisty, a większość z nich nigdy nie miała wykonywanego testu Amslera. Tymczasem, jak podkreśla Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik, „w wykrywaniu AMD potrzebna jest współpraca lekarza i pacjenta. Pacjent musi pamiętać, że ma dwoje oczu i fakt, że widzi dobrze, nie oznacza, że widzi dobrze obydwoma oczami”.

W trakcie kampanii można było dowiedzieć się także o metodach terapeutycznych stosowanych w leczeniu wysiękowej postaci choroby. „Najnowocześniejszymi metodami leczenia AMD stosowanymi w Polsce i na świecie jest terapia anty VEGF hamująca rozrost naczyń w siatkówce, która polega na podaniu do wnętrza oka substancji blokujących VEGF, co zapobiega rozrostowi naczyń w okolicy centralnej części siatkówki” – wyjaśniał zainteresowanym prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia AMD.

Oprócz pikników edukacyjnych, częścią akcji było również seminarium „Rozproszyć Mrok”. Podczas spotkania, w którym uczestniczyło ponad sześćdziesiąt osób, eksperci wygłosili prelekcje dotyczące diagnostyki oraz klasyfikacji pacjentów do leczenia AMD. W warszawskiej Bibliotece Narodowej można było natomiast wysłuchać wykładów dotyczących ćwiczeń opóźniających rozwój choroby siatkówki oraz prelekcji nt. „Nowości w leczeniu chorób siatkówki”.

Kampania została przeprowadzona dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Stowarzyszenia Retina AMD Polska, Polskiego Związku Niewidomych oraz Stowarzyszenia AMD. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął minister zdrowia, a jej partnerami byli: Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Do akcji przystąpiły również ośrodki okulistyczne z całej Polski a także apteki „Dbam o Zdrowie”. Akcja uzyskała również wielkie wsparcie od lokalnych władz samorządowych – włączyły się do niej zarówno Wydziały Zdrowia (Wrocław) jak i Prezydenci miast, w których odbyły się pikniki (Sopot, Olsztyn, Białystok, Warszawa i Kraków).

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

6 myśli nt. „Choroba AMD przyczyną całkowitej ślepoty.

 1. Witam mam pytanie czy u panstwa mozna zrobic badanie OCT jezeli tak to w jakiej cenie i czy trzeba dlugo czekac dziekuje i pozdrawiam

 2. Szanowni Panstwo

  mam pytanie , a mianowicie gdzie w Warszawie moge zrobić badanie OCT plamki w warszawie ?

  dziekuje za odpowiedz

  Jarek

 3. Zabieg na oku – mikroplazmina (pocvzątki powstawania otworu w plamce oka).
  Otwór w plamce żółtej oka – zabieg witrektomii.
  Proszę o wskazanie Ośrodków w Polsce wykonujących te zabiegi. Janusz

 4. Proszę mi podać,gdzie we Wrocławiu można najlepiej zrobić badaniem OCT plamki.
  Pozdrawiam

 5. Witam bardzo proszę o podanie informacji,czy AMD całkowita slepota l-go
  jest tylko w jednym oku czy przechodzi na drugie oko i PO jakim czasie.
  Dziękuje i pozdrawiam

 6. Szani państwo choruję na wysiękowe zwyrodnienie żółtej plamki.Bardzo proszę o podanie gdzie leczą terapią anty VEGF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>