Chore serce odpoczywało przy przeszczepionym 11 lat- chore serce się uleczyło samo!

Przez 11 lat w piersi 16-letniej dziś Hannah Clark biły dwa serca – własne i przeszczepione. Kiedy organizm nastolatki odrzucił to drugie, okazało się, że jej chore serce… uleczyło się samo. Hannah urodziła się kardiomiopatią, czyli stanem zapalnym mięśnia sercowego, który uniemożliwiał właściwą pracę serca i poważnie zagrażał jej życiu. Trafiła na listę oczekujących na przeszczep, który wykonano gdy miała 2 lata. Mała pacjentka otrzymała serce 5-miesięcznego dziecka – podaje TVN24.

Serce przeszczepiono jednak nie zamiast własnego, ale obok niego. Kardiochirurg wykonujący operację stwierdził, że jej własnemu sercu trzeba dać szansę do samouleczenia i nie usunął go z organizmu. Dzięki dodatkowemu narządowi jej własne serce mogło odpocząć i usprawnić działanie.

Dziesięć lat po przeszczepie powróciły problemy ze zdrowiem. Bardzo silne leki, które Hannah zażywała, żeby jej organizm nie odrzucił obcego organu doprowadziły do powstania raka płuc. Guz cały czas się rozprzestrzeniał. Chociaż lekarze próbowali zmniejszać dawki podawanych leków, ciało Hannah ostatecznie odrzuciło serce dawcy.

W 2006 roku lekarze z London’s Great Ormond Street Hospital zdecydowali się na usunięcie serca dawcy. Szanse na przeżycie dziewczynki oceniano na mniej niż połowę. Okazało się jednak, że przez 11 lat odpoczynku jej własne serce zdążyło wyzdrowieć i bez większych problemów podjęło pracę – informuje za BBC tvn24.pl. Od tej pory Hannah może w pełnić cieszy się życiem. Uprawia sport, opiekuje się zwierzętami.

Prof. Peter Weissberg z British Heart Foundation przyznał, że jeszcze długo kardiolodzy będą zastanawiać się, co sprawiło, że serce Hannah wróciło do zdrowia, a zdobyta wiedza na pewno pomoże w leczeniu chorób serca u innych pacjentów.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>