Chodzenie po ulicy w maseczce, to farsa!

Grypę sezonową i typu A/N1H1 wywołują podobne wirusy, tylko o różnym składzie genetycznym – twierdzi dr Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Leków. Jak zaznacza Paweł Grzesiowski, od zarażenia wirusem do wystąpienia objawów grypy może minąć nawet do 7 dni, ale średnio występują one po 3 dniach. Objawami grypy są kaszel, katar, podwyższona temperatura, dreszcze i bóle głowy.

Pytany przez dziennikarza PAP o stosowanie masek przeciw grypie powiedział, że mają one sens jedynie wtedy, gdy opiekujemy się osobą chorą ? wówczas ryzyko zachorowania zmniejsza się nawet trzykrotnie.

Natomiast chodzenie po ulicy w maskach jest, zdaniem dr Grzesiowskiego, farsą. ? Chyba, że ktoś jest chory i w tej masce wychodzi, by nie zarażać innych. Ale takie maski należy zmieniać co 15-20 minut ? podkreślił.

Aby uniknąć zarażenia grypą należy myć ręce przed i po kontakcie z chorymi osobami, czyścić także klamki i poręcze; chronić błony śluzowe (oczy, nos i usta) ? np. zasłaniając je chusteczką lub odwracając głowę, gdy ktoś kaszle lub kicha.

Osoby u których zdiagnozowano grypę powinny zostać przez kilka dni w domu, a jeśli czują się źle, powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>