Chlorek litu może naprawiać komórki nerwowe.

Myszy, którym podawano chlorek litu zregenerowały uszkodzone komórki nerwowe i odzyskały możliwość ruszania wąsikami – informuje „New Scientist”.

Chlorek litu już od XIX wieku stosowany jest w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Teraz okazało się, że nie tylko poprawia nastrój, ale i sprzyja regeneracji komórek nerwowych.

Zespół Charbel Massaad z Uniwersytetu Kartezjusza w Paryżu wywołał u myszy uszkodzenia nerwów odpowiadające tym, jakie u ludzi mogłyby wywołać urazy związane ze sportem lub cukrzyca. Chodzi o utratę mieliny, substancji, której izolująca warstwa pokrywa włókna nerwowe i przyspiesza przesyłanie impulsów. Utrata mieliny może na przykład uniemożliwiać poruszanie kończynami. W przypadku myszy uszkodzono ich nerwy twarzowe i gryzonie nie były w stanie poruszać wąsikami.

Do podawanej myszom wody domieszano nieco chlorku litu. Po ośmiu dniach picia wody z litem myszy całkowicie odzyskały zdolność do ruszania wąsikami, podczas gdy grupa kontrolna, która piła wodę bez litu wyzdrowiała tylko częściowo – i to po 20 dniach. Dokładne badania wykazały, że osłonka mielinowa była u dostających lit myszy znacznie grubsza. Massaad ma nadzieję, że podawanie litu okaże się skuteczne również w przypadku ludzi.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>