Chirurdzy wyleczą migrenę?

Chirurgia twarzy, a dokładnie usunięcie niewielkich części mięśni wywołujących migrenę, może przynieść trwałą poprawę – uważają naukowcy. Inne sposoby leczenia migreny albo tymczasowo usuwają symptomy albo je redukują, kiedy już zaczną się bóle migrenowe ? mówi doktor Bahman Guyuron, profesor i rektor wydziału chirurgii plastycznej w Szpitalu Uniwersyteckim Cleveland oraz na Uniwersytecie Case Western Reserve. ? Nasza propozycja oznacza wyleczenie.

Prowadząc badania, których wyniki opublikowano w magazynie ?Plastic and Reconstructive Surgery?, Guyuron oraz jego zespół szukali osób, którzy mają migreny zaczynające się w konkretnym rejonie z przodu, boku i z tyłu głowy. Naukowcy wstrzykiwali botoks w te trzy kluczowe miejsca, aby tymczasowo sparaliżować mięśnie. Jeśli zastrzyki przynosiły ulgę, pacjenci byli przydzielani do jednej z dwóch grup.

Kiedy botoks przestawał działać, jedna z grup przeszła lifting twarzy połączony z usunięciem tkanki mięśniowej lub nerwów w rejonie, w którym zaczynały się bóle migrenowe. Miejsca, w których tkanki zostały usunięte, zostały uzupełnione tłuszczem lub mięśniami. Druga grupa przeszła zabieg pozorowany, podczas którego zrobiono nacięcia, ale wszystkie mięśnie i nerwy pozostały na miejscu. W sumie w badaniach wzięło udział 75 pacjentów.

Rok po zabiegach, 57 procent tych, którzy przeszli właściwy zabieg, poinformowało o całkowitym zniknięciu bólu. Z grupy, która miała pozorowany zabieg, informacje pozytywne przekazało zaledwie cztery procent pacjentów. Jeśli chodzi o efekty uboczne, jeden z pacjentów czuł stałe odrętwienie czoła, a 10 z 19 pacjentów, którzy przeszli zabieg również z boku głowy mieli małe wgłębienie w miejscu, w którym przeprowadzono operację.

Na bóle migrenowe cierpi ponad trzydzieści milionów Amerykanów. Jednak doktor Robert Kunkel, konsultant w wydziale neurologii w Klinice w Cleveland, mówi, że zabieg chirurgiczny nie stanie się zapewne rutynowym sposobem leczenia, choć wyniki są bardzo dobre.

? To może być technika, która pomaga niewielkiej grupie pacjentów z migreną, którzy zareagowali na botoks, ale z pewnością nie jest to sposób, który stanie się rutynowym leczeniem migreny ? przestrzega Kunkel, który nie był związany z grupą prowadzącą badania.

Lekarz wskazuje też na fakt, że ludzie, którzy byli w grupie, która przeszła pozorowany zabieg, prawdopodobnie podejrzewali, że u nich zabiegu nie wykonano, ponieważ lifting twarzy raczej zredukowałby ich zmarszczki. W takim wypadku mogło dojść do przekłamania w wynikach badań. Jeśli pacjenci podejrzewali, że mieli pozorowany zabieg, mogli mniej chętnie mówić, ze ich migreny zostały uleczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>