Chipsy, cola, pączki i batony- czy muszą być w sklepikach uczniowskich?

„Gazeta Olsztyńska” zapytała uczniów jednej z olsztyńskich podstawówek, co najczęściej i najchętniej kupują w sklepikach szkolnych. Chipsy, colę, pączki i batony – odpowiedzieli uczniowie….Dietetycy z Olsztyna szacują, że problem z nadwagą ma co szóste dziecko w regionie. „Blisko 18 proc. dzieci w wieku do 18 lat waży zbyt dużo” – mówi dr Katarzyna Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. „Dzieci mają za mało ruchu, jedzą nieregularnie, jedzą za mało owoców i jogurtów, za dużo słodyczy. Do tego zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem i komputerem. Rodzice nie uczą ich jak powinny się prawidłowo odżywiać i jaki tryb życia prowadzić” – dodaje.

Według dziennika edukacją dzieci i ich rodziców powinna się zająć przede wszystkim szkoła. A z tym jest kiepsko. „Nie mamy żadnego specjalnego programu zapobiegającego otyłości u dzieci czy o zdrowym żywieniu, który moglibyśmy prowadzić we wszystkich naszych szkołach. Każda z nich robi to we własnym zakresie” – przyznaje wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialny za oświatę Zbigniew Karpowicz.

Są jednak szkoły, w których ten problem jest dostrzegany. W Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Kościuszki w Olsztynie wkrótce ruszy program zajęć korekcyjnych dla dzieci z nadwagą i otyłością. Na godzinach wychowawczych i wywiadówkach nauczyciele przekazują uczniom i ich rodzicom informacje o tym jak i co jeść, by być zdrowym. A w sklepiku szkolnym nie można kupić słodyczy.

Problem otyłości wśród dzieci dostrzegają także lekarze. Poliklinika MSWiA w Olsztynie rozpoczęła we wrześniu terapię odchudzającą dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. „Uczymy dzieci nie tylko ćwiczeń i ruchu. Mają też zajęcia z psychologiem i dietetykiem. Uczą się jak jeść, by w przyszłości nie mieć problemów ze zdrowiem. Edukujemy też ich rodziców” – mówi „Gazecie Olsztyńskiej” kierownik pracowni usprawniania leczniczego polikliniki dr Jadwiga Bubińska. MOW

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Chipsy, cola, pączki i batony- czy muszą być w sklepikach uczniowskich?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>