Chiny stawiają na medycynę regeneracyjną.

Chiny stosują medycynę regeneracyjną w oparciu o komórki macierzyste na szeroką skalę, a kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie jeśli chodzi o sieciowe publikacje w tej dziedzinie. Ale Chińczycy chcą stać się najlepsi – informuje serwis „EurekALert”. Medycyna regeneracyjna to interdyscyplinarna dziedzina, zajmująca się naprawą, zastępowaniem i regeneracją komórek, tkanek i narządów w celu przywrócenia ich należytego funkcjonowania mimo wrodzonych wad, chorób, urazów czy starzenia. W medycynie regeneracyjnej wykorzystuje się między innymi terapię genową, komórki macierzyste, czy przeprogramowywanie komórek.

Jak wskazują badania kanadyjskiego Mc Laughlin-Rotman Centre for Global Health(MRC), opublikowane przez pismo Regenerative Medicine, chiński rząd szczodrze finansuje badania nad medycyną regeneracyjną i agresywnie rekrutuje czołowych, szkolonych za granicą specjalistów. O ile w roku 2000 chińskich publikacji z tej dziedziny było tylko 37, to w roku 2008 – już 1116. Więcej publikacji pochodziło tylko z USA, Niemiec, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie chińskie kliniki proponują oparte na wykorzystaniu komórek macierzystych „cudowne” terapie tysiącom pacjentów z kraju i zagranicy. Reklamowane jest chociażby leczenie autyzmu, urazów rdzenia, choroby Parkinsona czy cukrzycy. Ponieważ często skuteczność owych terapii nie jest udowodniona, międzynarodowa społeczność naukowa traktuje je nieufnie. Zwłaszcza, że często wykorzystywane są komórki pochodzące z płodów poddanych aborcji

Zdaniem kanadyjskich specjalistów z czasem pozycja Chin powinna się umocnić, a wątpliwe praktyki kliniczne ustąpić miejsca medycynie opartej na rzetelnych podstawach naukowych. Na przykład do maja 2009 nie były wymagane badania kliniczne potwierdzające skuteczność terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych – teraz wymaga tego chińskie Ministerstwo Zdrowia.

Wśród znaczących chińskich osiągnięć jest miedzy innymi uzyskanie ludzkich komórek macierzystych poprzez przeniesienie jądra komórki ludzkiej skóry do niedojrzałej komórki jajowej królika przez specjalistów ze szpitala w Szanghaju. Chińczycy stworzyli też 25 linii ludzkich zarodkowych komórek macierzystych i sztuczne tkanki – naczynia krwionośne, ścięgna, kości chrząstkę, skórę, rogówkę, włókna mięśniowe. W roku 2002 w szanghajskim szpitalu specjaliści hodowali i powtórnie wprowadzili do organizmu tkankę mózgową, pobraną podczas operacji usunięcia z głowy pacjenta pałeczki do jedzenia ryżu (w restauracji doszło do bójki).

Trwają między innymi badania kliniczne nad wykorzystaniem litu i komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu urazów rdzenia oraz zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu zawału serca, miażdżycy czy chorób wątroby.
Chińskie prawo, choć liberalne, nie pozwala na klonowanie reprodukcyjne, wykorzystanie ludzkich zarodków starszych niż 14 dni od zapłodnienia, łączenie ludzkich i zwierzęcych plemników oraz komórek jajowych czy wszczepianie stworzonych w celach badawczych embrionów do zwierzęcej lub ludzkiej macicy. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>