Chiny emitują najwięcej CO2 na świecie.

Chiny po raz pierwszy przyznały w środę, iż są na czele listy krajów emitujących najwięcej szkodliwych gazów do atmosfery i przyczyniających się do zmian klimatycznych.

Do tej pory pierwsze miejsce na tej liście zajmowały Stany Zjednoczone.
Zastępca szefa zajmującej się sprawami ochrony środowiska Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, Xie Zhenhua (czyt. Sie Dżen-hua) przyznał, że pod względem emisji gazów cieplarnianych Chiny dogoniły USA i w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się poprawy sytuacji. Nie podał jednak żadnych danych liczbowych.

„W oparciu o posiadane przez nas dane możemy powiedzieć, że w sumie nasz poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest równy poziomowi USA” – zakomunikował Xie, dodając natychmiast, iż „w istocie nie jest ważne to, czy przegoniliśmy w tym względzie Amerykę”.

Według oficjalnych danych naukowców z U.S. Oak Ridge National Laboratory, Stany Zjednoczone wysłały do atmosfery w 2007 roku co najmniej 1,6 mld ton CO2, a Chiny nie mniej niż 1,8 mld ton. Ocenia się, że roczna światowa emisja wynosi łącznie około 8,5 mld ton.

Na środowej konferencji prasowej w Pekinie Xie podkreślił, iż Chiny realizować będą program walki z globalnym ociepleniem. Ostrzegł jednak, że tak czy inaczej ilość emitowanych przez kraj do atmosfery szkodliwych gazów, przede wszystkim dwutlenku węgla, będzie rosnąć.

„Chiny dążyć będą do racjonalnego wzrostu zapotrzebowania na energię, jednakże w najbliższej przyszłości nie może być mowy o zmianie chińskiego modelu energetycznego, opartego przede wszystkim na węglu” – zaznaczył chiński urzędnik, podkreślając iż chodzi tu przede wszystkim o „podniesienie standardów życia milionów najbiedniejszych mieszkańców kraju”.

Xie powtórzył wcześniejsze koncepcje Pekinu, iż w walce z globalnym ociepleniem bogate kraje winny pomóc biedniejszym, przeznaczając „1 procent a co najmniej 0,7 procent” swego PKB na pomoc w tej dziedzinie dla uboższych państw w formie dostaw technologii i funduszy na sfinansowanie działań obliczonych na ochronę klimatu.

Według agencji Reutera, oznaczałoby to przeznaczanie na ten cel rocznie przez kraje OECD co najmniej 284 mld dolarów. HB

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Chiny emitują najwięcej CO2 na świecie.

  1. To prawda że obecnie Chiny emitują najwięcej CO2 na świecie, jednak do 20 ton na osobę jeszcze dużo im brakuje czyli do takiej emisji jaka jest w Stanach Zjednoczonych. Chiny mają zdecydowanie prawo taką wartość na jednego mieszkańca osiągnąć aby się rozwijać i nikt nie może im tego zabronić a już na pewno nie Unia Europejska która tylko myśli jak podnieść ceny energii elektrycznej dla swoich obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>