Chińska szałwia chroni przed sepsą.

Zawarte w stosowanej w starochińskiej medycynie rośliny Dan Shen (Salvia miltiorrhiza) substancje zwane tanshinonami mogą chronić przed sepsą – informuje pismo „Biochemical Pharmacology”. Sepsa to uogólnione zakażenie całego organizmu, któremu towarzyszą zaburzenia pracy narządów i krzepnięcia krwi. Szacuje się, że w ciągu roku w Polsce choruje na nią ponad 100 tysięcy osób, a 30-40 tysięcy umiera. W skali całego świata to około 20 milionów ludzi rocznie, przy czym umiera mniej więcej połowa. Tylko w USA koszty związane z sepsą sięgają 17 miliardów dolarów rocznie. Sepsę mogą wywołać zarówno bakterie, jak i jednokomórkowe grzyby lub wirusy. Jednak najczęściej występują odporne na wiele leków bakterie, na przykład Pseudomonas czy Acinetobacter. Wobec powszechnego użycia antybiotyków i rozwijającej się odporności na nie, coraz groźniejsze są również gronkowce.

Wystąpieniu sepsy sprzyja słaby układ immunologiczny – szczególnie narażeni są ludzie chorujący na inne choroby, z zaawansowanymi nowotworami, noworodki, osoby starsze. Może wystąpić w przebiegu wielu różnych chorób, ale obraz jest podobny. Punktem wyjścia może być pozornie niewinny stan zapalny kończyny czy nawet zęba.

Proces zapalny jest naszemu organizmowi niezbędny – bez niego rany by się nie goiły i nie bylibyśmy się w stanie wyleczyć z infekcji. Jednak zbyt silna i stale trwająca reakcja zapalna może być szkodliwa – jak w przebiegu sepsy. Do krwioobiegu uwalniane są wówczas substancje mające zwalczać infekcję – które jednak mogą nieodwracalnie uszkadzać wątrobę, serce, płuca, nerki i mózg.

Naukowcy z Feinstein Institute for Medical Research (USA) odkryli, że tanshinony, obecne w roślinie Dan Shen (wysoko cenionej w tradycyjnej chińskiej medycynie), mogą chronić przed sepsą.

Tanshinony stosowane były w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz naczyń mózgowych. Jak wynika z badań na myszach, przeprowadzonych przez zespół doktora Haichao Wanga, sulfonian sodowy tanshinonu IIA (TSN-SS) skutecznie hamuje uwalnianie HMGB1, białka biorącego udział odpowiedzi zapalnej. Jego nadmiar powoduję sepsę. Dr Wang i jego koledzy już wcześniej odkryli, że hamowanie HMGB1 przez TSN-SS chroni zwierzęta przed uszkodzeniem układu sercowo-naczyniowego i śmiercią.

Co więcej, badania zespołu doktora Wanga nad TSN-SS pozwoliły poznać nowy mechanizm dostarczania leków do wnętrza komórki. Może to znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób, na przykład nowotworów i choroby Alzheimera. Obecnie Feinstein Institute oraz Cleveland Clinic badają możliwości stosowania TSN-SS w leczeniu ludzi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>