Chemioterapia powoduje problemy z wielozadaniowością.

U kobiet po chemioterapii zaobserwowano zmiany aktywności mózgu podczas wykonywania kilku zadań jednocześnie – informuje „Journal of Clinical Oncology”. Około 20 – 30 proc. osób po chemioterapii doświadcza dysfunkcji poznawczych, zwłaszcza pogorszenia pamięci i problemów z przetwarzaniem informacji podczas wykonywania dwóch lub więcej czynności jednocześnie. Jak zauważają badacze, kobiety doświadczają tych problemów częściej niż mężczyźni, choć w pewnym stopniu może wyjaśniać to fakt, że panie częściej koncentrują się na kilku czynnościach jednocześnie.

Dr Sabine Deprez z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii zaobserwowała tę zmianę podczas badań przeprowadzonych wśród 18 kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi, które przeszły chemioterapię oraz 16 pacjentek, które tej terapii nie przeszły. Wyniki porównano następnie z grupą 17 zdrowych kobiet.

Aktywność mózgu była badana na 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem chemioterapii, a następnie po 4-6 miesiącach od jej zakończenia. Spadek aktywności obszarów odpowiedzialnych za wielozadaniowość był widoczny tylko w przypadku kobiet, które przeszły chemioterapię. Te same pacjentki narzekały na problemy z pamięcią i koncentracją.

Zmiany te mogą być powodowane przez uszkodzenia połączeń nerwowych w mózgu podczas chemioterapii, jednak zagadnienie to wymaga dalszych badań, które pozwolą dowiedzieć się, jak tym zmianom zapobiegać – podkreślają naukowcy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>