Centrum Onkologii: dostępność pacjentów do leczenia bólu taka sama.

Oddział Medycyny Paliatywnej w Centrum Onkologii nie został zlikwidowany, a jedynie przeniesiony do innej kliniki. Pacjenci mają taki sam dostęp do leczenia bólu – poinformowało w czwartek Centrum. Na likwidację skarżyły się do prezydenta organizacje pacjentów.  „Konsultacje w zakresie leczenia bólu i opieki paliatywnej realizowane są jak dotychczas przez lekarzy zatrudnionych w Poradni Leczenia Bólu i Oddziale Medycyny Paliatywnej. Dostępność do konsultacji ambulatoryjnych i szpitalnych nie zmieniła się” – zapewnił dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztof Warzocha w oświadczeniu zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej Instytutu. „Nawet na jeden dzień nie zostało przerwane udzielanie świadczeń dla pacjentów paliatywnych oraz wymagających leczenia bólu” – podkreślił Warzocha.

We wtorek o interwencję w sprawie likwidacji Oddziału Medycyny Paliatywnej i Leczenia Bólu w CO-I zaapelowały do prezydenta RP i ministra zdrowia organizacje pozarządowe działające na rzecz pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Według nich Centrum nie jest teraz w stanie zapewnić właściwej opieki przeciwbólowej. „Likwidacja tego oddziału oznacza m.in. odmówienie pacjentom skutecznej opieki przeciwbólowej i kompleksowej terapii wspierającej leczenie przeciwnowotworowe” – zaznaczono w liście do ministra zdrowia.

„W związku z ukazaniem się szeregu artykułów w mediach (…) informujemy, że Oddział Badania Bólu Medycyny Paliatywnej do dnia 30.09.2012 r. działający przy Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, od dnia 01.10.2012 (..) został przeniesiony do struktur Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych” – wyjaśnił dyrektor Centrum prof. Krzysztof Warzocha.

Jak dodał, zadania Zespołu Wsparcia w zakresie pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej i socjalnej przejął Zakład Psychoonkologii, który opiekuje się nie tylko pacjentami, ale także ich bliskimi. „Zakład ten dysponuje 14 psychologami oraz 4 lekarzami psychiatrami i jest to znacznie szerszy wymiar działalności, niż do tej pory mógł zapewnić jeden psycholog zatrudniony uprzednio w Zespole Wsparcia. Ponadto na każdym oddziale dostępny jest psycholog, który w każdej chwili może służyć swoją pomocą” – zaznaczył dyrektor CO-I.

„Musimy z całą stanowczością zdementować informację o kierowaniu naszych pacjentów do innych podmiotów leczniczych przez lekarzy Poradni Leczenia Bólu czy Oddziału Medycyny Paliatywnej. Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją fałszywych informacji rozpowszechnianych w mediach. Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na narastającą dezinformację chorych i narażenia ich na niepotrzebny niepokój” – napisał.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Instytutu Zbigniew Nowecki powiedział PAP, że ani on, ani rzecznik praw pacjenta w tej placówce nie otrzymali żadnej skargi dotyczącej ograniczenia dostępności do leczenia bólu. „Problem zaistniał medialnie, ale to jest granie chorymi ludźmi” – ocenił Nowecki.

Poinformował, że zwrócił się do krajowego konsultanta ds. opieki paliatywnej z prośbą o wizytację i ocenę obecnego funkcjonowania systemu leczenia paliatywnego.

Także rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk podkreślił, że informacje o likwidacji oddziału są nieprawdziwe, ponieważ nastąpiło jedynie jego przeniesienie w ramach struktury szpitala. Dodał, że z informacji medialnych wie, iż organizacje pacjentów skierowały list otwarty w tej sprawie do ministra zdrowia, jednak – jak poinformował – dotychczas taki list do resortu nie wpłynął.

Pod listami do prezydenta i ministra zdrowia podpisali się: prezes Fundacji Onkologicznej „Dum Spiro – Spero” Magdalena Kręczkowska, prezes fundacji „Wygrajmy Zdrowie” i wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski, prezes fundacji Rak’n’Roll Jacek Maciejewski i prezes Fundacji Onkologicznej Osób Młodych „Alivia” Bartosz Poliński. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>