Caritas: walka z głodem jest powinnością Unii Europejskiej.

Walka z głodem to główne zadanie wspólnoty międzynarodowej – wskazuje Caritas Europa w raporcie o bezpieczeństwie żywnościowym. Dokument zatytułowany „Rola Unii Europejskiej w zwalczeniu głodu do 2025 roku” zaprezentował na forum Parlamentu Europejskiego Jorge Nuño Mayer. „Nikt nie powinien umierać ani cierpieć z głodu – przypomniał w Strasburgu sekretarz generalny Caritas Europa. – To jest pierwszy moralny obowiązek ludzkości i wyznacznik człowieczeństwa”.

W raporcie podkreślono, że dostęp do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Natomiast wspólnota międzynarodowa, w tym Unia Europejska, jest zobowiązana do zadbania, by to prawo było należycie respektowane. Dokument zawiera również postulat jasnego określenia realizacji polityki „zero głodu” oraz rekomendacje w sprawie zrównoważonego dostępu do żywności. Caritas proponuje m.in. skierowanie wsparcia finansowego do tzw. małego rolnictwa, dzięki czemu społeczności dotknięte ubóstwem mogłyby odzyskać samowystarczalność.

Zgodnie z wyliczeniami FAO na świecie jest wystarczająco dużo żywności, by zapewnić każdemu człowiekowi wyżywienie na poziomie niemal 3 tys. kalorii dziennie. Mimo to, jak informuje Caritas Europa, nadal blisko miliard mieszkańców świata cierpi niedożywienie, a ponad 3 miliony dzieci rocznie umiera z jego powodu.

ac / sir, www.caritas.eu

 

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego – http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>