Caritas Internationalis wzywa do walki z głodem i globalnym ubóstwem.

Podczas południowego spotkania z wiernymi Franciszek przypomniał wielkopostny apel Caritas Internationalis w sprawie głodu na świecie. Na ten pogłębiający się problem, a także na wciąż zwiększające się obszary ubóstwa zwraca uwagę przewodniczący tej organizacji. Kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB w specjalnym liście na Wielki Post przypomina kilka liczb, które pokazują niesprawiedliwy podział dóbr i strefy skrajnej nędzy na naszym globie.

Pochodzący z Hondurasu purpurat wskazuje m.in., że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi świata jest równy temu, co posiada w sumie uboższa połowa ludzkości. Przypomina przy tym słowa Papieża Franciszka, że „kiedy władza, luksus i pieniądze stają się bożkami, biorą górę nad potrzebą sprawiedliwego podziału bogactw. Nasze sumienia potrzebują zatem przemiany w stronę sprawiedliwości, równości, prostoty i dzielenia się”.

Kard. Rodríguez Maradiaga podkreśla, że głównym skutkiem niesprawiedliwego podziału dóbr jest fakt, iż 800 mln ludzi na świecie cierpi głód. Każdy z nas powinien zatem żyć skromniej, ograniczać swoje potrzeby, mniej marnotrawić i z większą świadomością dokonywać codziennych wyborów. Przewodniczący Caritas Internationalis zachęca także do dzielenia się z innymi żywnością i własnymi dochodami, co może stać się zarówno kamieniem węgielnym naszej wiary, jak i sposobem rozwiązania globalnego problemu głodu.

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego-  http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>