Całkowity zakaz palenia niezgodny z konstytucją?

Przygotowana przez sejmową Komisję Zdrowia ustawa antynikotynowa może być sprzeczna z Konstytucją. – Proponowany całkowity zakaz palenia w lokalach narusza przynajmniej trzy prawa konstytucyjne takie jak: zasada wolności decydowania o życiu osobistym i prywatnym, zakaz dyskryminacji oraz zasada proporcjonalności przepisów prawa – podkreśla Andrzej Lewandowski, przedstawiciel JTI Polska.

Całkowity zakaz palenia obowiązuje tylko w dwóch krajach UE: w Wielkiej Brytanii i Irlandii. – W większości krajów UE istnieje obowiązek lub możliwość wydzielenia sali dla osób palących – m.in. we Włoszech, Austrii, Belgii, Holandii, Słowacji, Czechach, Portugalii czy Danii. Natomiast państwa, w których istnieje możliwość utworzenia palarni to Francja, Szwecja, Finlandia oraz Estonia. Niemcy natomiast są w trakcie zmian legislacyjnych łagodzących zakazy palenia – argumentuje Grażyna Sokołowska z Imperial Tobacco Polska.

Jedną z proponowanych w projekcie zmian jest ponadto wprowadzenie obrazkowych ostrzeżeń na paczkach w miejsce obecnie istniejących ostrzeżeń tekstowych. – Nie ma żadnych dowodów, że ostrzeżenia graficzne wnoszą coś nowego do świadomości społecznej dotyczącej ryzyka związanego z paleniem. Ich wprowadzenie spowoduje jedynie dodatkowe koszty związane z drukiem opakowań, które szacujemy na ok. 30 gr. za paczkę. Wzrost cen może spowodować spadek rynku szacowany na ok. 1,5 proc. Z kolei spadek rynku przełoży się na zmniejszenie wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego o ok. 300 mln zł. Jak pokazuje doświadczenie wzrost cen spowoduje wzrost przemytu, który już obecnie utrzymuje się na wysokim poziomie i wykazuje tendencję wzrostową – uważa Krzysztof Rut z British American Tobacco Polska.

Według przedstawicieli branży doświadczenia kilku rynków, na których obowiązują podobne restrykcje nie wpływają znacząco na poziom konsumpcji wyrobów tytoniowych.
Łukasz Rawa, www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>