Cała Polska leczy nadciśnienie – nowa kampania edukacyjna.

Ponad 10 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze krwi, ale co trzeci z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy – uważają kardiolodzy, którzy w czwartek (15 marca) zainicjowali nową kampanię edukacyjną „Cała Polska leczy nadciśnienie”.

- Poprawia się skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce. Z tego możemy być zadowoleni. Z najnowszych danych wynika, że prawidłowo leczonych jest 26 proc. cierpiących z tego powodu osób – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami prof. Krystyna Widecka, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Prof. Krzysztof Narkiewicz z kliniki nadciśnienia tętniczego i diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pokreślił, że nasz kraj przoduje w Europie pod względem skuteczności leczenia nadciśnienia, któremu poddawanych jest coraz więcej osób. W 2003 r. u 12 proc. pacjentów ciśnienie było właściwie kontrolowane, a w 1993 r. – zaledwie u 4 proc.

Nadal jednak 36 proc. chorych na nadciśnienie jest źle leczonych, a 9 proc. osób mimo rozpoznania choroby w ogóle się nie leczy – wynika z przedstawionych na konferencji badań NATPOL.

Prof. Widecka zwróciła uwagę, że ciśnienie trzeba regularnie kontrolować, bo rzadko powoduje one dolegliwości, takie jak bóle głowy w okolicy potylicznej i zawroty głowy, uderzania gorąca, pulsowanie skroni, a także zaczerwienie twarzy i klatki piersiowej.

Prezes PTNT przypomniała w rozmowie z dziennikarzem PAP, że najbardziej niebezpieczne jest zbyt wysokie ciśnienie skurczowe. Jeśli mieści ono w granicach 140-160 mm Hg, to jest ono tylko umiarkowanie podwyższone. Ale powyżej 160 mm Hg staje się niebezpieczne. Może doprowadzić wylewu krwi do mózgu i aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko demencji.

Prof. Narkiewicz powiedział, że zmiany chorobowe w organizmie mogą powstać bardzo szybko, nawet po kilku latach. Miał pacjentów, którzy odstawili leki i już po 2-3 latach, gdy znowu pojawiło się nadciśnienie, doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych, serca i nerek.

- Potrafimy skutecznie leczyć – podkreśliła prof. Widecka. Jej zdaniem, tylko nieliczni chorzy są oporni na leczenie. Większość pacjentów, którzy nie reagują na leki, są jedynie źle leczeni. Występuje u nich tzw. pseudooporność, powodowana niewłaściwym doborem leków.

Kampania edukacyjna „Cała Polska leczy nadciśnienie” potrwa do końca grudnia 2012 r.
PAP/ Rynek Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>