Butelka koniaku: dowód wdzięczności czy już łapówka?

Od lat trwa dyskusja, czy lekarz powinien przyjmować prezenty od pacjentów. Prezes NRL, dr Maciej Hamankiewicz ocenia, że czekoladki lub butelka koniaku wręczone np. po zabiegu nie mają nic wspólnego z korupcją.
- Zabronienie takiego postępowania, byłoby bardzo krzywdzące, szczególnie dla pacjenta, który często w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność – mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Maciej Hamankiewicz.
Także w głośnej pod koniec 2008 r. sprawie urologa Dariusza S., sąd uwolnił lekarza od zarzutu przyjęcia trzech butelek alkoholu wręczonych przez zadowolonych z leczenia pacjentów. W uzasadnieniu wyroku zostały one potraktowane, jako drobny, zakorzeniony w tradycji upominek. Zdaniem prokuratury, która odwołała się od wyroku, przyjęcie tych prezentów było jednak korupcją. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce łapówki zdarzają się w 3-4 proc. kontaktów z lekarzami. To mniej więcej tak często, jak na Zachodzie.

Dlatego, jak twierdzi prof. Antoni Kamiński z PAN, obecnie podstawowym problemem ochrony zdrowia jest nie tyle korupcja, ile bałagan i chaos. To z tego powodu pacjenci idą najpierw do prywatnego gabinetu wybranego lekarza, aby łatwiej zostać przyjętym na operację do publicznego szpitala. Szukują znajomych, by mieć gwarancję, że będą dobrze traktowani, a to, zdaniem prof. Kamińskiego, mechanizm korupcyjny.

Zdaniem ekspertów, korupcji sprzyja także łączenie stanowisk w publicznej i prywatnej ochronie zdrowia, a także częste zachęcanie lekarzy przez firmy farmaceutyczne do przepisywania konkretnego leku. Tego mechanizmu wciąż nie udało się wyeliminować. Problem można by łatwiej rozwiązać, gdyby lekarze byli zobowiązani do wypisywania na recepcie nazw chemicznych leków, a nie ich nazw handlowych. Tymczasem lekarze oskarżają NFZ, że w regulacjach ws. recept jeszcze bardziej utrudnił posługiwanie się nazwami chemicznymi leków. Zawiadomili o tym CBA.

Rzeczpospolita, MS/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>