Burzliwe relacje z rodzicami mogą zaważyć na powodzeniu związku.

Relacje z rodzicami – burzliwe czy przyjacielskie – mogą mieć wpływ na to, jak ułoży się życie uczuciowe dzieci nawet wiele lat później – wynika z obserwacji badaczy z University of Alberta (Kanada). Badania dowodzą, że istnieje „niewielkie, ale ważne powiązanie między jakością relacji rodzic-nastolatek a związkami uczuciowymi 15 lat później”. Badacze twierdzą, że „efekty mogą być długoterminowe”.

Ekspert od związków i współautor badania Matt Johnson posłużył się danymi ze Stanów Zjednoczonych, zgromadzonych na przestrzeni 15 lat.

Analizy wykazały – co nie musi zaskakiwać – że dobra relacja nastolatków z rodzicami skutkuje nieco wyższą jakością romantycznych związków w późniejszym życiu. Zdaniem Johnsona jest to lekcja budowania intymnych więzi. „Ludzie traktują swoje relacje jako coś odrębnego i nie widzą powiązań między jednymi a drugimi, np. między układami rodzinnymi a związkami uczuciowymi. A jednak zrozumienie naszego wkładu w relacje z rodzicami jest istotne dla wychwycenia tendencji do powielania zachowań – pozytywnych i negatywnych – w intymnym związku” – przekonuje badacz.

Nie oznacza to jednak, że rodziców należy winić za niepowodzenia w związkach dorosłych ludzi – zastrzega Johnson. „Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że w zdrowym związku każdy ma swoją rolę do odegrania i każda osoba musi wziąć na siebie odpowiedzialność za wkład w jego dynamikę” – dodał.

W badaniu wzięto pod uwagę prawie 3 tys. osób, które przepytywano na różnych etapach życia, w wieku od 12 do 32 lat. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>