Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od kilkunastu lat zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. To główny powód, dla którego niemiecki Bundestag uchwalił 19 czerwca – w ramach nowelizacji przepisów o ochronie środowiska naturalnego, w tym o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem – ustawowy zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia.
Decyzja niemieckich parlamentarzystów nie dziwi onkologów. W ostatnim czasie gwałtownie wzrasta ilość zachorowań na czerniaka (nowotwór skóry) właśnie wśród ludzi młodych, pomiędzy 20. a 35. rokiem życia. Przyszłość pokaże, czy wprowadzenie u naszego zachodniego sąsiada tak restrykcyjnej regulacji, okaże się skuteczną metodą zapobiegania czerniakowi.
? Kiedyś zachorowania na raka skóry obserwowało się głównie wśród osób starszych. Teraz gwałtownie wzrosła zachorowalność na czerniaka wśród młodych ludzi. Amerykańscy onkolodzy, którzy opublikowali swoje badania w jednym z fachowych czasopism medycznych, stwierdzili, że opalanie się raz w tygodniu w solarium zwiększa ryzyko wyindukowania ze znamion skóry czerniaka aż o 70 proc. ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
A może edukacja zamiast zakazu?
Zdaniem doktora Medera, zakaz wprowadzony w Niemczech to dobry ruch, ale czy w Polsce należałoby zrobić to samo?
? W Polsce zakazy niczego nie załatwią. Wiele osób postępowałoby na przekór i taka prawna regulacja przyniosłaby odwrotny efekt. U nas potrzebna jest edukacja i budowanie świadomości społecznej. Telewizja powinna codziennie emitować spoty reklamowe dotyczące profilaktyki nowotworów skóry, to odniosłoby lepszy efekt ? uważa dr Meder.
Dodaje, że ze zdrowotnego punktu widzenia z solarium należałoby zrezygnować w ogóle. Natomiast słońce jest nam potrzebne, tyle że należy z niego korzystać w rozsądny sposób…
? Nie należy opalać się pomiędzy godzinami 12.00 a 15.00. Trzeba nosić nakrycie głowy i używać kremów z filtrem, co najmniej co godzinę ? tłumaczy onkolog.
Problem jest poważny
Dlaczego ochrona przed promieniowaniem słonecznym i rezygnacja z solarium są tak bardzo ważne?
Dlatego, że ? jak wyjaśnia dr Janusz Meder ? nowotwory skóry stanowią około 8-10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u człowieka. W Polsce stwierdza się ponad 10 tys. nowych zachorowań rocznie i około 2 tys. zgonów na wszystkie nowotwory skóry.
Na czerniaka zapada rocznie około 2 300 osób i z tej liczby umiera 50 proc. ze względu na zbyt późne rozpoznanie. W ostatnich 40 latach stwierdzono czterokrotny przyrost nowych zachorowań na czerniaka, a w ostatnim dziesięcioleciu podwojenie liczby nowych zachorowań.
Paniom, tak bardzo ceniącym piękną opaleniznę, należy przypomnieć, że w przedziale wieku 25-35 lat czerniak jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. U kobiet czerniak lokalizuje się najczęściej w okolicach kończyn, natomiast u mężczyzn w okolicach tułowia oraz głowy i szyi.
Stwierdzono, że do 40. roku życia w czerniaka przekształca się jedno na 200 tys. znamion skórnych, natomiast powyżej 40. roku życia ? jedno na 33 tys.
www.rynekzdrowia.pl