Bułgarskie władze wzywają do szczepienia dzieci przeciw polio.

Bułgarskie władze medyczne wezwały w poniedziałek wszystkich rodziców, których dzieci nie są zaszczepione przeciw polio, by natychmiast je zaszczepili. Przyczyną obaw przed polio są przypadki tej choroby w Syrii, skąd napływają do Bułgarii uchodźcy. Dyrektor Krajowego Centrum ds. Chorób Zakaźnych Todor Kantardżijew zwrócił się z apelem w publicznym radiu i telewizji. Podkreślił, że „alternatywą dla szczepienia jest życie na wózku”. Wyjaśnił, że niebezpieczeństwo dla Bułgarii pochodzi z Syrii, gdzie odnotowano wypadki zachorowania na polio.

W ostatnich trzech miesiącach przybyło do Bułgarii kilka tysięcy syryjskich uchodźców, w tym ponad 2 tys. dzieci. W ośrodkach dla uchodźców przechodzą oni badania lekarskie, tym niemniej władze medyczne nie wykluczają pojawienia się choroby w kraju w tych grupach, które odmawiają poddawania się nawet obowiązkowym szczepieniom. Należy do nich właśnie szczepienie przeciw polio.

Jedną z takich grup jest środowisko romskie, w którym od lat utrzymują się uparte pogłoski, że szczepienia prowadzą do impotencji. Drugą jest względnie wąska grupa młodych matek, zwolenniczek zdrowego sposobu życia, według których wszelkie szczepienia są sprzeczne z naturą.

Światowa Organizacja Zdrowia powiadomiła pod koniec października, że wśród dzieci w Syrii, gdzie od 2,5 roku trwa konflikt wewnętrzny, potwierdzono występowanie choroby Heinego-Medina. Większość chorych dzieci ma mniej niż dwa lata, zapewne więc nigdy nie zostały zaszczepione albo otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki zamiast trzech. W Syrii trwa zakrojona na szeroką skalę kampania szczepień dzieci prowadzona przy wsparciu ONZ.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>