Buenos Aires najgłośniejsze w Ameryce Łacińskiej.

Stolica Argentyny Buenos Aires jest najgłośniejszym miastem Ameryki Łacińskiej – informuje w środę BBC, powołując się na przeprowadzone badania. Potwierdzają one ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia, że miasto to jest też czwartym najgłośniejszym na świecie. Pozostałe najgłośniejsze miasta globu to: Nowy Jork, Tokio i Nagasaki.
Według badaczy, pomimo coraz bardziej rygorystycznych przepisów mających na celu walkę z zanieczyszczeniem i hałasem, sytuacja w Buenos Aires nie uległa poprawie. Istnieje kilka powodów, przez które w mieście jest tak głośno. Blisko jedna trzecia z 40 mln mieszkańców Argentyny mieszka w samym Buenos Aires lub w jego pobliżu. Sprawia to, że na stosunkowo niewielkiej przestrzeni żyje bardzo wielu ludzi. W większości mieszkają oni w wysokich blokach zbudowanych przy długich, prostych ulicach co sprzyja roznoszeniu się dźwięków.

Jednocześnie rozwój argentyńskiej gospodarki sprawia, że na ulicach i tak już zatłoczonego miasta jest coraz więcej samochodów i coraz więcej placów budowy. Buenos Aires ma rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, jednak słabo utrzymane autobusy terkoczą po wąskich, brukowanych ulicach, hałasując silnikami i piszczącymi hamulcami. Przez centrum miasta przebiegają też linie kolejowe, a niecierpliwi kierowcy stojący na przejazdach i w korkach ulicznych często nadużywają klaksonów.

W Buenos Aires często jest też gorąco i parno, więc mieszkańcy zostawiają otwarte okna, albo włączają klimatyzację, która pracuje dzień i noc. Miasto co prawda pracuje w dzień, ale na prawdę ożywa dopiero w nocy, a dźwięki tanga o godz. 4 rano potrafią być męczące.

Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny dla zdrowia poziom hałasu nie powinien przekraczać 55 decybeli w dzień i 45 decybeli w nocy. Pomiary przeprowadzone w Buenos Aires zazwyczaj przekraczały 70, a nawet 80 decybeli. Oprócz tego, że jest to szkodliwe dla słuchu może też powodować stres. KEB

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>