Budowa genu warunkuje skuteczność leczenia wirusowego zapalenia wątroby.

Różnice w budowie genu kodującego interferon odpowiadają za powodzenie lub fiasko leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C – informują naukowcy z Australii i Japonii w dwóch niezależnych pracach opublikowanych na łamach pisma „Nature Genetics”. Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa HCV, prowadzi do poważnego uszkodzenia wątroby i jest wiodącą przyczyną rozwoju raka tego narządu. Według danych statystycznych Polskiej Grupy Ekspertów HCV w Polsce jest prawie 700 tys. zakażonych wirusem HCV, a na świecie ponad 170 milionów.

Obecnie stosowane leczenie polega na oddziaływaniu na układ immunologiczny chorego. Standardowo stosuje się terapię łączoną – przewlekle chorzy otrzymują zmodyfikowany interferon alfa i rybawirynę. Niestety leczenie jest drogie, trudne, czasochłonne, ma wiele skutków ubocznych i dość często nie przynosi oczekiwanego rezultatu (pomaga tylko około 40-50 proc. pacjentów).

Jacob George z Westmead Millennium Institute i Masashi Mizokami z International Medical Center of Japan w Tokio wraz z kolegami badali próbki materiału genetycznego od setek pacjentów leczonych z powodu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Okazało się, że sekwencja genu o nazwie IL28B determinuje powodzenie terapii HCV. IL28B koduje tzw. interferon lambda zaangażowany w hamowanie rozwoju wirusów w organizmie (w tym również wirusa HCV).

Wyniki najnowszych prac kierują zainteresowanie badaczy na opracowanie terapii z udziałem interferonu lambda i sugerują, że leczenie skojarzone interferonami alfa i lambda mogłoby zapewnić lepsze wyniki terapii. Autorzy doniesień podkreślają konieczność personalizacji leczenia. Na podstawie wiedzy o sekwencji genu IL28B będzie można określić przewidywaną skuteczność terapii u danego chorego, co pozwoli ograniczyć koszty i niepotrzebne skutki uboczne leczenia u osób, dla których i tak nie byłoby ono skuteczne. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>