Budowa biogazowni rolniczej – jak to zrobić?

Duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii powoduje, że inwestorzy coraz częściej i chętniej interesują się budową biogazowni rolniczych. Duża opłacalność produkcji tego biopaliwa, a także spore dotacje i dofinansowania pochodzące z programów rozwoju rolnictwa oraz obszarów wiejskich sprawiają, że coraz więcej biogazowni rolniczych pojawia się na mapie Polski. Biogazownie rolnicze są zakładami przyjaznymi dla środowiska. Podczas produkcji biogazu metan oraz substancje zapachowe nie są emitowane do atmosfery, gdyż zbiorniki są szczelnie nakryte specjalnymi plandekami-zbiornikami biogazu. – Ten system świetnie sprawdził się w Bawarii i w innych Landach Niemiec, ale także i w Austrii, gdzie mniejsi rolnicy zrzeszeni w spółdzielniach zagospodarowują odpady biologiczne z chlewni obór i kurników, ale też i z produkcji roślinnej. Teraz nadchodzi pora, by także polscy rolnicy zrzeszali się w grupy budujące tego typu zakłady ? wyjaśnia Rajmund Reichel, dyrektor działu zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o., cytowany w komunikacie spółki.

Jak podkreśla firma Wolf System pierwsze kroki, które należy podjąć przed budową biogazowni to zgromadzenie dokumentów pokazujących słuszność decyzji o budowie, a także rentowność tego typu zakładu. Biznesplan zdecydowanie ułatwi decyzję organom wydającym wszelkiego rodzaju pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Przede wszystkim są to zezwolenia na włączenie do sieci energetycznej, do sieci wodociągowej oraz do sieci kanalizacyjnej budynków technicznych. Wymagane jest także pozwolenie na zjazd z drogi publicznej na działkę, jak również pozwolenie wodno ? prawne dla wód opadowych i roztopowych.

- W przypadku finansowania z kredytu bankowego trzeba także otrzymać promesę bankową. Jednak finansowanie budowy nie musi być pokryte w pełni przez inwestora. Budując biogazownie rolniczą można zwrócić się do odpowiednich instytucji z wnioskiem o pozyskanie unijnych środków. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka czy Fundusz LIFE +, promujący wsparcie unijne dla projektów ochrony środowiska. Warto wspomnieć o regionalnych funduszach ochrony środowiska, jak i Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Co ciekawe, dotacje z funduszy unijnych mogą pokryć nawet do 50% kosztów inwestycji. Zebranie wszystkich wymaganych pozwoleń i dokumentów można przystąpić do prac związanych z budową poszczególnych elementów biogazowni rolniczej – wyjaśnia Rajmund Reichel.

Następnym krokiem jest wykonanie zbiorników fermentacyjnych i pofermentacyjnych oraz budowa instalacji. Po zakończeniu budowy zbiorników oraz kompletnej instalacji technologicznej rozpoczyna się rozruch technologiczny zakładu.

- Nie jest to proste zadanie, gdyż prawidłowa produkcja gazu zaczyna się dopiero po upływie około 2-3 miesięcy funkcjonowania zakładu. Jest to związane z dostarczeniem substratów do produkcji biogazu, prawidłowym rozruchem poszczególnych elementów instalacji, a także ?dostrojeniem? urządzeń pracujących w biogazowni – podkreśla firma Wolf System.

Jednak coraz większa liczba inwestorów decyduje się na budowę tego typu zakładów.

- Nie wystarczy jednak deklarowana chęć budowy ze strony inwestora jak również ze strony rządowej kiedy brakuje nam podstawowych definicji i regulacji prawno-administracyjnych takich jak: co to jest biogaz, co to jest biogazownia rolnicza , odległości obiektów technologicznych od siebie,a zwłaszcza wpisu produkcji biogazu do Polskiej Klasyfikacji Działalności – tłumaczy Rajmund Reichel.

Widoczne efekty uruchomienia biogazowni nie są odczuwalne tuż po rozruchu. Na efekty, a przede wszystkim na oszczędności związane z produkcją prądu z odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, trzeba poczekać niekiedy nawet kilka miesięcy. Biogazownie rolnicze w Polsce wciąż są innowacyjnymi źródłami energii odnawialnej.

- Proekologiczna produkcja biogazu z odchodów zwierzęcych, biomasy roślinnej lub organicznych odpadów bardzo popularna na zachodzie Europy, jak również na Dalekim Wschodzie, podbije w końcu i krajowy rynek. Prace związane z budową zakładów na Śląsku, Dolnym Śląsku czy w Wielkopolsce są już bardzo zaawansowane i już latem tego roku następne biogazownie będą produkować ekologiczny gaz i prąd z odnawialnych źródeł. Kolejne biogazownie mimo trudności administracyjnych i finansowych są i będą oddawane do użytku, gdyż nie brakuje w naszym kraju wytrwałych ?zapaleńców?. Zachodzi tylko jedno pytanie: dlaczego mimo deklaracji wsparcia z różnych stron tak trudno przejść nam do konkretów i słowa zamienić w czyn? – podkreśla dyrektor działu zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.

wnp.pl (Patrycja Batóg)

www.portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>