Brytyjscy czterdziestolatkowie szczególnie skłonni do samobójstw.

Brytyjczycy urodzeni w latach 60. i 70 częściej podejmują próby samobójcze, ponieważ zmieniła się rola mężczyzny – twierdzą tamtejsi badacze, cytowani przez serwis „BBC News”.
Jak podaje charytatywna organizacja „Samaritans”, w Wielkiej Brytanii od lat spadała częstość samobójstw wśród młodych ludzi. Obecnie najbardziej zagrożone są osoby w średnim wieku. Naukowcy ostrzegają, że może to być problem związany z konkretną generacją i wkrótce najbardziej zagrożeni mogą być pięćdziesięciolatkowie.
Jak tłumaczy prof. Rory O’Connor z University of Stirling, 20 lat temu, gdy samobójstwa najczęściej popełniały osoby dwudziestoparoletnie, oczekiwania społeczne wobec nich były wyjątkowo wysokie. Natomiast w ostatnich latach zmieniła się definicja roli mężczyzny i nie jest już ściśle określona. Mężczyźni mają duże trudności ze zdefiniowaniem siebie.
Prof. Stephen Platt z University of Edinburgh zauważa, że jeśli w grupie nastolatków częściej popełniane są samobójstwa, wyższe ryzyko utrzymuje się także w późniejszych latach – dlatego obecnie notowany spadek liczby samobójstw wśród osób po pięćdziesiątce może za parę lat ustąpić wzrostowi.

Szczególnie często samobójstwa popełniają osoby najuboższe, należące do zmagającej się z przemianami społecznymi „generacji buforowej” – pomiędzy silnymi i cichymi ojcami a postępowymi synami.

Wśród czynników sprzyjających samobójstwom wymieniane były – zwłaszcza w przypadku klasy pracującej – poczucie klęski i wstyd związany z brakiem pracy czy rodziny, niechęć do rozmowy o emocjach oraz większa tendencja do picia i przyjmowania narkotyków.

Jak zauważył prof. Platt, mężczyzn często się krytykuje za to, że nie chcą mówić o swoich problemach i nie szukają pomocy. Jednak specjaliści powinni wyciągnąć wnioski z różnic pomiędzy mężczyznami a kobietami i odpowiednio dostosować metody niesienia pomocy. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>