Brytyjczykom rośnie stopa.

W porównaniu z latami 70. stopa przeciętnego Brytyjczyka powiększyła się o dwa rozmiary – informuje serwis „BBC News”. Według specjalistów z College of Podiatry, którzy przebadali 2000 osób, stopa przeciętnego brytyjskiego mężczyzny powiększyła się z rozmiaru 8 do 10 (co w polskiej numeracji odpowiada 42 oraz 44,5, zaś w centymetrach – 27 cm i 28,7 cm). Natomiast przeciętna Brytyjka kupuje obecnie buty w rozmiarze 6, a nie 4 jak w latach 70. (w polskiej numeracji 39,5 wobec 36,5, a w centymetrach 25,4 zamiast 23,4).

Jak komentuje Lorraine Jones z College of Podiatry stopy stały się większe wraz ze wzrostem wagi i rozmiarów ciała całej populacji. Większe obciążenia wymagają mocniejszych więzadeł i stawów, aby dało się sprawnie poruszać.

Również ankieta przeprowadzona wśród 2000 Brytyjczyków wykazała, że co czwarty mężczyzna oraz 41 proc. kobiet zauważyło, że ich stopy stały się większe lub szersze w ostatnich latach. Co piąty ankietowany miał kłopoty z nabyciem dostatecznie szerokich butów.

Wiele osób przyznało, że kupiły źle dopasowane buty – w większości przypadków nieumyślnie, ale czasami kierując się modą. Co trzecia kobieta i co piąty uczestniczący w ankiecie mężczyzna skarżyli się na częste, a nawet codzienne bóle nóg.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>