Brytyjczycy najbardziej otyłym narodem Zachodniej Europy.

Aż co czwarty Brytyjczyk zmaga z nadwagą – to wyniki badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED), a przytoczone przez „The Independent”. To najgorszy wynik spośród krajów Zachodniej Europy. W Wielkiej Brytanii aż 26,1 proc. ludności boryka się z dodatkowymi kilogramami, we Francji tylko 12,9 proc. Patrząc na mapę Zachodniej i Wschodniej Europy, Brytyjczycy ustępują jedynie Węgrom wśród których aż 28,5 proc. zagrożonych jest nadwagą. Szacuje się, że prawie połowa Europejczyków cierpi na otyłość; większość stanowią kobiety. Tym większe zagrożenie nadwagą, im niższe wykształcenie i status ekonomiczny; otyłość może wiązać się również z przewlekłymi chorobami serca, stawów czy cukrzycą.

OECD przypomina, że choć z roku na rok spada liczba palaczy i osób pijących alkohol, to rośnie liczba osób z nadwagą. Niektóre kraje, jak Dania, Finlandia, Francja i Węgry już dawno dostrzegły ten problem i skoncentrowały swoją politykę na rzecz walki z problemem otyłości społeczeństwa. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>