Brudna klimatyzacja w biurowcach powoduje choroby.

Do stołecznych przychodni zgłasza się mnóstwo pacjentów z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem. – Jedną z przyczyn jest zanieczyszczona klimatyzacja – twierdzą lekarze. ? Udowodniono, że osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych niż te przebywające na zewnątrz czy w budynkach nieklimatyzowanych ? podkreśla lek. med. Dorota Maziarka z Państwowego Zakładu Higieny. – W instalacjach mogą być brud, kurz, bakterie i grzyby. Jeśli nie są regularnie czyszczone, cząstki tych drobnoustrojów mogą przedostać się do powietrza, którym potem oddychają ludzie.

Okazuje się, że nie ma przepisów, które nakazywałyby firmom czyszczenie klimatyzacji w określonych odstępach czasu. ? Możemy tylko kontrolować placówki ochrony zdrowia, które mają obowiązek czyszczenia klimatyzacji co 24 miesiące ? mówi Arkadiusz Chełstowski z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. ? Na biurowce czy sklepy nie mamy wpływu. To sprawa umowy między najemcą a wynajmującym.

Więcej: www.zw.com.pl

Życie Warszawy/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>