Brokuły dobrze wpływają na układ kostny!

Badania przeprowadzone przez francuskich naukowców pokazują, że deficyt witaminy K może prowadzić do zmian w kościach, polegających na utracie masy kostnej. Naukowcy sugerują, że spożywanie brokułów bogatych w witaminę K może pomóc w przeciwdziałaniu tym zmianom. Jedzmy więc brokuły!…..

Brokuły dobrze wpływają na układ kostny


Badania przeprowadzone przez francuskich naukowców pokazują, że deficyt witaminy K może prowadzić do zmian w kościach, polegających na utracie masy kostnej. Naukowcy sugerują, że spożywanie brokułów bogatych w witaminę K może pomóc w przeciwdziałaniu tym zmianom. Długotrwałe przebywanie w kosmosie na tyle osłabia kości astronautów, że po powrocie na Ziemię są oni szczególnie podatni na poważne złamania. Jednak wyniki badań francuskich uczonych niosą nadzieję dla astronautów. Naukowcy z Uniwersytetu Jean Monnet w Saint Etienne zbadali układ kostny dwóch rosyjskich kosmonautów przebywających na stacji Mir. Interesowało ich, w jakim stopniu kilkumiesięczne przebywanie w kosmosie wpływa na zdrowie kości. Odkryli, że poziom osteokalcyny u obydwu kosmonautów obniżył się już po upływie trzech, czterech dni przebywania w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy odkryli, że organizm ludzki nie zatrzymuje tej witaminy w organizmie przebywającym w kosmosie. ‚Byliśmy zaskoczeni. Sądziliśmy, że organizm ma pewne zapasy osteokalcyny’ – mówi prowadząca badania Marie-Helene Lafage-Proust.


Jeden z kosmonautów przez pewien okres trwającej 180 dni misji kosmicznej otrzymywał dodatkowe dawki witaminy K. Stan jego kości w tym czasie uległ poprawie.


‚Fakt, że witamina K przywraca normalny poziom osteokalcyny wskazuje, iż witaminy tej brakuje w organizmie astronautów. Nie wiemy, czy witaminy tej brakuje w żywności astronautów, czy też zaburzony jest jej metabolizm’ – mówi Lafage-Proust. Najwięcej witaminy K zawiera jarmuż, szpinak, brukselka i brokuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>