Bransoletka treningowa dla wspinaczy.

Wyposażona w czujniki bransoletka może ocenić poziom umiejętności wspinaczkowych – informuje „New Scientist”. Cassim Ladha i jego koledzy z University of Newcastle opracowali plastikową bransoletkę ClimbAx, w której znajdują się czujniki rejestrujące ruchy w 3 wymiarach, odchylenie od pionu i wysokość nad poziomem morza. Gdy wspinacz ma dostęp do komputera, podłącza do niego bransoletkę za pośrednictwem portu USB. Odpowiedni algorytm analizuje wówczas zarejestrowane dane i ocenia poziom umiejętności.

Taki system może w pewnym stopniu zastąpić profesjonalnego trenera, na którego stać tylko nielicznych. Dwa najważniejsze parametry to ogólny poziom kontroli – zdolność do gładkich przejść pomiędzy chwytami oraz stabilność – zdolność do utrzymania się na ścianie. I z jednym, i z drugim mają problemy słabsi amatorzy wspinaczki. Brak odpowiednich umiejętności drastycznie zwiększa ryzyko – dlatego tak ważne jest wskazanie słabych punktów i sposobów na poprawę umiejętności. Obecnie stosuje się głównie analizę nagrań video z pomocą bardziej doświadczonej osoby.

Bransoletka wyczuwa niepewność noszącej ją osoby na podstawie rejestrowanych „mikro wibracji” – nerwowych ruchów typowych dla osoby mającej problemy z opanowaniem i stabilnością. Urządzenie wypróbowano na sześciu ochotnikach podczas wspinaczki linowej – oceniło ich umiejętności w sposób odpowiadający mniej więcej ich wynikom podczas zawodów wspinaczkowych. Obecnie trwają prace nad możliwie najbardziej przejrzystym sposobem prezentacji danych.

Bransoletka została zaprezentowana podczas niedawnej konferencji Ubicomp w Zurychu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>