Brak aktywności fizycznej po operacji serca ma związek z depresją.

Pacjenci, którzy po operacji kardiochirurgicznej nie są aktywni fizycznie częściej zapadają na depresję – informuje grudniowy numer „Canadian Journal of Cardiology”. Wiadomo, że ciężkie zaburzenia depresyjne są niezależnym czynnikiem ryzyka dla rozwoju choroby tętnic wieńcowych (CAD) i zwiększają ryzyko incydentów wieńcowych oraz przedwczesnej śmierci.

Jak wynika z badań naukowców z University of Manitoba, po operacji kardiochirurgicznej depresja pojawia się nawet u 40 proc. pacjentów. Ich badania Impact of Physical Activity on Depression After Cardiac Surgery (IPAD-CS) objęły 436 osób. W latach 2010-2011 pacjenci byli poddawani planowej operacji lub oczekiwali w szpitalu na operację serca wymagającą krążenia pozaustrojowego.

Pacjenci byli oceniani pod kątem krótkoterminowej depresji i aktywności fizycznej przed operacją, przy wypisie oraz trzy i sześć miesięcy po operacji. Przed operacją klasyfikowano ich jako osoby z depresją, zagrożone depresją lub wolne od depresji („depression naive”) , a gdy chodzi o aktywność fizyczną – dzielono na „aktywnych” i „nieaktywnych” na podstawie zachowania w ciągu poprzedzających zabieg siedmiu dni.

Jak się okazało, brak aktywności fizycznej jest niezależnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia depresji przed zabiegiem – pacjenci nieaktywni byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie depresji przed operacją.

Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów z CAD, wymagających operacji serca jest wyższe niż w populacji ogólnej z CAD. Dotyczy to również osób, które przebyły zawał serca.

U około połowy pacjentów cierpiących na depresję przed operacją serca jej objawy utrzymywały się także po roku od zabiegu, a u dodatkowych 20 proc. pacjentów, u których wykonywano bypassy po operacji pojawiają się nowe lub zaostrzają istniejące objawy depresyjne.

Umiarkowana i ciężka depresja po operacji serca zwiększają ryzyko dalszych powikłań kardiologicznych. Autorzy zalecają badanie pacjentów kardiologicznych w kierunku depresji oraz ocenę poziomu ich aktywności fizycznej.

Ich zdaniem, aby zminimalizować ryzyko depresji pacjent powinien być tak aktywny fizycznie po operacji kardiochirurgicznej, jak tylko pozwala jego bezpieczeństwo.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>