Bp Regmunt o kryzysie służby zdrowia!

Kryzys służby zdrowia stanowi dzisiaj najbardziej dotkliwy problem społeczny – podkreślił bp Stefan Regmunt podczas Mszy św. radiowej sprawowanej w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
Choć wydajemy na służbę zdrowia coraz więcej, pacjenci wciąż nie odczuwają poprawy. Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do władz, by bardziej zatroszczyły się o osoby chore. ?Kolejki, długie czekanie na wizytę i zabiegi oskarżają nas? – mówił bp Regmunt. W wygłoszonej homilii hierarcha podkreślił, że choroba może uczynić człowieka bezradnym, mimo postępów medycyny. Choroba jest niewątpliwie wielką próbą, która dotyka człowieka, rodzi niepokój a czasem bunt. Jednocześnie u wielu choroba może prowadzić do umocnienia wiary, a nawet do nawrócenia – podkreślał.

Jak zauważył bp Regmunt wszystkich nas łączy jedno powołanie – powołanie do miłości. ?Dzisiaj w sposób szczególny jesteśmy wezwani, aby być świadkami miłości wobec ludzi chorych i cierpiących? – mówił.

Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEP podkreślił, że Kościół naśladuje przez wieku postawę Jezusa Chrystusa i spieszy do potrzebujących i dotkniętych cierpieniem, przez działalność diakonów, księży, zakonników czy osób świeckich. Jednak obok posługi pielęgniarskiej Kościół przekazuj również naukę o właściwym rozumieniu choroby. ?Służąc chorym chcemy być blisko tych, którzy się chorymi opiekują, chcemy nieustannie mówić opiekunom o godności człowieka chorego, o jego wielkiej wartości? ? powiedział bp Regmunt.

Kaznodzieja podkreślił, że modląc się w intencji chorych, widzimy jak trudny jest ich los, jak powinniśmy mieć na uwadze tę grupę ludzi w naszym codziennym życiu. Dlatego nie można zapominać o tym, by zwrócić się do przedstawicieli władz, samorządów, o większą troskę i wysiłek w celu poprawienia sytuacji osób chorych. ?Kolejki, długie czekanie na wizytę i zabiegi oskarżają nas. Dlatego apelujemy z tego miejsca o sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej, o właściwe określenie świadczeń należnych każdemu choremu, o określenie świadczeń, aby łatwiej uzyskać dostęp do lekarza, aby móc łatwiej dostać się do placówki medycznej? – stwierdził przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEP.

Bp Regmunt prosił także o lepsze, bardziej sprzyjające, warunki pracy dla personelu medycznego i pracowników obsługi, o wynagrodzenie dające im możliwość godnego utrzymania, aby nie trzeba było szukać pracy poza granicami kraju, bądź w kilku przychodniach jednocześnie.

Hierarcha podkreślił, że ratujemy puszcze, parki narodowe, potrafimy zaradzić chorobom lasów ale coraz trudniej nam zmierzyć się z problemami człowieka, który zagrożony jest przez chorobę i nie ma go kto ratować. ?Brakuje środków materialnych, brakuje odpowiedniej decyzji na właściwą koncepcję reformy, a może po prostu brakuje nam autentycznej miłości do ludzi chorych? – stwierdził bp Regmunt.

W jego opinii, ?kryzys służby zdrowia stanowi dzisiaj najbardziej dotkliwy problem społeczny. Odczuwamy go wszyscy, dlatego domaga się on pilnych działań władz publicznych jak i osobistego zaangażowania każdego z nas?.

We Mszy św. uczestniczyły m.in. osoby po przeszczepach serca wątroby i nerki. Dziękowali oni tym, którzy ofiarowali im swoje organy a także pracownikom służby zdrowia. Bp Regmunt przypomniał, że przeszczep narządów jest zgodny z prawem moralnym. Jest przejawem szlachetnym i godnym pochwały, wielkodusznej solidarności, ale równocześnie moralnie nie jest do przyjęcia pobieranie narządów, gdy rodzina czy sam dawca nie udziela na to wyraźnej zgody. KAI,
www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>