Bp Kopiec o klauzuli sumienia.

Trwająca dyskusja o granicach wolności sumienia wykracza poza ramy jednego kraju czy konkretnej epoki historycznej. Podkreślił to w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Jan Kopiec, wskazując na konkretne przykłady tego typu dylematów w przeszłości, prowadzące nawet do męczeństwa. Ordynariusz gliwicki zaznaczył jednak, że Kościół zawsze tak podawał rękę ludziom, by mogli podejmować decyzje w zgodzie z wartościami, które wyznają.

„Problem tak zwanej klauzuli sumienia, problem wolności wyboru, a równocześnie wyboru sumienia własnego, był obecny zawsze. Postawa chociażby Tomasza Morusa z XVI wieku pokazuje bardzo wyraźnie, że są granice, gdzie jednak sumienia nie można tak złamać, aby nie być już sobą. Kościół zawsze rozumiał, że człowiekowi wierzącemu należy tak rękę podać, by on mógł dojść do podjęcia decyzji zgodnej z wyznawanym kształtem tych wartości, za którymi poszedł. Skoro więc chrześcijaństwo podkreśla bardzo mocno, że życie jest największą wartością, wobec tego odpowiedź jest zupełnie jasna. Jeżeli więc Kościół ma wypełnić swoje zadanie w tym świecie zlecone mu przez Chrystusa, to może to być tylko trwanie przy świadomości, że człowiek jako stworzenie rozumne, świadome siebie, nie może zejść poniżej tego swojego poziomu i godności, ale i także, powiedzmy, podmiotowości” – powiedział bp Kopiec.

Tekst pochodzi z Serwisu Radia Watykańskiego-   http:/pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>