Bóle szyi i pasa barkowego.Wskazówki dla Pacjentów!


Bardzo często Moi Pacjenci skarżą się na bóle i zawroty głowy! Często cierpnięcie palców zwłaszcza u lewej ręki jest kojarzone przez Pacjentów z bólem serca i powoduje szybkie udanie się do Gabinetu. Moim Pacjentom powtarzam ciągle, żeby do mnie się zgłaszali jak najszybciej, jeżeli mają obawy co do stanu swego zdrowia! Powyższe objawy, które wcześniej wymieniłem są często objawami pochodzącymi z odcinka szyjnego kręgosłupa! Coraz więcej jest takich przypadków, u coraz młodszych Pacjentów, u których  stwierdzam przyczynę w kręgosłupie szyjnym! Dlatego skorzystałem z opracowania naukowego prof. dr hab. n. med. Tadeusza Styczyńskiego z Kliniki Spondylo-Neurochirurgii i Neurologii Instytutu Reumatologii w Warszawie by przybliżyć to zagadnienie dotyczące tak wielu Pacjentów….


 


Jedną z częstszych dolegliwości wieku średniego jest ból szyi i pasa barkowego. Źródłem bólów jest zazwyczaj kręgosłup szyjny i układ stawowy pasa barkowego. Obliczono, że człowiek w czasie czuwania i pracy wykonuje około 600 ruchów szyją na godzinę, utrzymując przy tym ważącą około 3 kg głowę. Zarówno szyja, jak i podobne obciążane na codzień stawy pasa barkowego, narażone są często na przeciążenia i urazy. Delikatna, wielosegmentarna budowa kostno-stawowa szyjnej części kręgosłupa , w której mieści się rdzeń kręgowy, korzenie nerwów rdzeniowych oraz doprowadzające krew do mózgu tętnice kręgowe, przesądza o tym, że w przebiegu chorób kręgosłupa może dojść nie tylko do uporczywych bólów, ale także do poważnych powikłań w zakresie układu nerwowego, to jest uszkodzenia rdzenia kręgowego i jego korzeni nerwowych oraz naczyniowych zaburzeń funkcji mózgu lub ucha wewnętrznego. Szyjny odcinek kręgosłupa może być dotknięty zaburzeniami rozwojowymi, chorobami zapalnymi(np. reumatoidalne zapalenie stawów), metabolicznymi(osteoporoza i inne). Funkcja podporowa kręgosłupa ulega dekompensacji po urazach i przeciążeniach w wypadkach samochodowych, w pracy i w sporcie wyczynowym, ale także w zbyt biernym trybie życia rozleniwiającym układ mięśniowy kręgosłupa. Najczęstszym czynnikiem osłabiającym kręgosłup jest proces zwyrodnienia. Upośledza on stabilność międzysegmentarną kręgosłupa i sprzyja powstawaniu przepuklin krążków międzykręgowych(dyskowych), miejscowej reakcji zapalnej i wyrośli kostnych. W tej fazie procesu zwyrodnieniowego mogą wystąpić bóle szyi, bóle szyjno-potyliczne lub szyjno-barkowe, rwa ramieniowa, to jest bóle promieniujące wzdłuż kończyny górnej do palców. Poniższe wskazówki dotyczą tej najczęstszej przyczyny bólów, jaką jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dyskopatie. Ryzykownym byłoby podejmowanie jakichkolwiek zabiegów na szyjnym odcinku kręgosłupa bez uprzedniego potwierdzenia, że właśnie z tą chorobą mamy do czynienia. Wymaga to badania lekarskiego i badań dodatkowych, aby wyeliminować inne przyczyny bólów oraz aby się upewnić, czy bólom nie towarzysza powikłania neurologiczne(zawroty głowy, zaburzenia równowagi, niedowłady, nerwobóle, zaburzenia czucia i inne). Jeżeli takie powikłania wystąpiły, należy postępować ściśle według wskazówek lekarza neurologa. W pozostałych przypadkach, kiedy ból szyi jest wyrazem przeciążenia osłabionego procesem zwyrodnieniowym kręgosłupa, możemy przyczynić się do szybszego ustępowania bólu. Należy wówczas ograniczyć obciążenie kręgosłupa i wzmocnić jego układ mięśniowy za pomocą specjalnie dobranych ćwiczeń. Trzeba także zwrócić uwagę na tryb życia i zachowanie się w określonych sytuacjach, tak aby zmniejszyć ryzyko zaostrzeń lub nawrotów bólów szyi.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>