Ból kręgosłupa problemem nie tylko osób starszych.

Problem bólów kręgosłupa dotyczy nie tylko osób starszych, ale także dzieci i młodzieży. Z badań przeprowadzonych przez zespół kierowany przez prof. Jacka Lewandowskiego z AWF w Poznaniu, na problem skarży się już 80 procent młodzieży.  Za główną przyczynę występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa człowieka uznaje się zmianę trybu jego życia. ? Przekształciliśmy się z człowieka ?wyprostowanego? w człowieka ?siedzącego?, a więc adaptacja do pozycji siedzącej odbywa się w toku naszej edukacji. Ostatnie nasze badania wykazują, że młodzi ludzie w pozycjach ?statycznych” przebywają dosłownie 24 godziny na dobę. Brak ruchu przyczynia się do powstawania nadwagi, a ta z kolei wpływa na zmiany przeciążeniowe kręgosłupa ? stwierdza prof. Lewandowski.

Badaniom poddano 2468 uczniów poznańskich techników i liceów. Spośród ankietowanych 1972 przyznało (79,9 proc. badanych), że doświadczyło już dolegliwości bólowych kręgosłupa, w tym, jedynie 419 osób (17 proc.) odpowiedziało, że był on jednorazowym epizodem i jak dotąd nie pojawił się ponownie. Oznacza to, że co drugi młody człowiek cierpi na chroniczne dolegliwości bólowe.

Z ankiety wynika, że występują one z różną częstotliwością wśród młodzieży. I tak, co trzeci badany zadeklarował, że bóle pojawiają się kilkakrotnie w ciągu roku, u 16 proc. bóle występują kilkakrotnie w miesiącu, a 12 proc. badanych przyznało, że bóle towarzyszą im kilka razy w ciągu tygodnia.

Badania wykazały także, że dużo więcej kobiet odczuwa chroniczne dolegliwości bólowe kręgosłupa niż mężczyzn. Częstotliwość pojawiania się bólu u kobiet jest ponadto wysoka ? kilkakrotnie w tygodniu lub w miesiącu. Dolegliwości bólowe mężczyzn to przede wszystkim jednorazowe epizody bólowe oraz chroniczne dolegliwości pojawiające się kilka razy w roku.

Co dziesiąty uczeń szkół technicznych doświadczających bólów kręgosłupa ma istotne problemy ze zginaniem tułowia w przód w celu uniesienia (dźwignięcia) przedmiotu. Co drugi stwierdził, że zgięcie tułowia w przód powoduje nasilenie bólu.

? Wyniki naszych badań będą wykorzystane głównie w celu opracowania odpowiednich programów wychowania fizycznego, szczególnie w szkolnictwie gimnazjalnym i średnim ? wyjaśnia prof. Lewandowski.

Zdaniem prof. Lewandowskiego wielką szkodą było nie wprowadzenie dodatkowej godziny lekcji wychowania fizycznego, np. opartej na ćwiczeniach kształtujących sylwetkę, ponadto zlikwidowano obligatoryjne zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.

? Będziemy postulować o przywrócenie tych zajęć. W dalszym toku prowadzonych przez nas badań planujemy utworzenie mapy kartograficznej występowania bólów kręgosłupa dzieci i młodzieży w Polsce. Już mamy z kilku województw zamówienia na prowadzenie takich badań ? dodaje prof. Lewandowski.

JJX/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>