Ból kolana- lepszy żel lub maść niż tabletki ! .

Żele lub maści ze środkami przeciwbólowymi są lepsze na przewlekły ból kolana niż łykanie pigułek – wynika z obserwacji badaczy brytyjskich…..

Do takich wniosków doszli naukowcy z Queen Mary University w Londynie, którzy przebadali 585 pacjentów po 50 roku życia.
Analizowano skuteczność niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu bólu kolana. Do grupy tej zalicza się m.in. aspirynę i ibuprofen. Porównywano różne postacie leków, jak stosowane zewnętrznie żele i maści oraz leki doustne.

Okazało się, że jedne i drugie dawały jednakowo dobre efekty w leczeniu bólu, ale preparaty zewnętrzne powodowały mniej skutków ubocznych, takich jak niestrawność, wzrost ciśnienia krwi czy pogorszenie objawów astmy.

Jak wyjaśniają autorzy pracy, żele i maści zawierają niższe dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale są aplikowane bezpośrednio na bolesne miejsce. Dlatego, mogą mieć podobną skuteczność co pigułki, przy mniejszych skutkach ubocznych.

I choć specyfiki te kosztują więcej, to w dłuższym czasie mogą dawać oszczędności, podkreślają badacze.

Jak komentuje prof. Martin Underwood, który prowadził badania, do tej pory było wiele wątpliwości odnośnie stosowania przeciwbólowych preparatów zewnętrznych. Uważano bowiem, że są one droższe i mniej skuteczne. Te badania dowodzą, że lekarze i pacjenci powinni zastanowić się nad stosowaniem żeli i maści, by uniknąć niepotrzebnych ubocznych działań leków.

Jak wskazują statystyki, na bóle kolan może cierpieć nawet jedna trzecia osób po 50-tce. U połowy z nich jest to problem poważny. Najczęstszą przyczyną bólu kolana jest tzw. osteoartroza, czyli zwyrodnienie stawów. JJJ

PAP – Nauka w Polscelek.med. Jacek Roik , jroik@manpol.net
tel.domowy:0-14,655-84-49
tel.do pracy:0-14,627-33-88
Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna.
www.jroik.manpol.net
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu"Lekarz Roku 2005"
http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona
Moja książka p.t."Choroby cywilizacyjne"
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowego Życia, Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.jroik.manpol.net/wt
E-booki: www.zlotemysli.pl/profilaktyka,1/
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>