Błyskawice mogą wywołać ból głowy.

Wyładowania atmosferyczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia migreny i innych chronicznych bólów głowy – odkryli amerykańscy naukowcy, a wyniki badania zamieścili w czasopiśmie „Cephalalgia”. Naukowcy z University of Cincinnati (USA) udowodnili, że nawet błyskawice pojawiające się w odległości 40 km od miejsca zamieszkania są w stanie sprowokować napad bólowy w okolicach głowy u ludzi, którzy cierpią na tego rodzaju dolegliwości. „Wyniki wielu badań, dotyczących wpływu pogody, a w tym elementów takich, jak ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza, na występowanie bólów głowy, okazały się sprzeczne. Jednak nasze badanie pokazuje bardzo silną korelację pomiędzy błyskawicami, powiązanymi czynnikami meteorologicznymi a bólami głowy” – komentuje Geoffrey Martin, student medycyny, który wraz z ojcem czuwał nad przebiegiem badania.

Badacze stwierdzili, że pojawienie się wyładowań atmosferycznych w okolicy o 31 proc. zwiększa ryzyko wystąpienia bólu głowy, a o 28 proc. napadu migreny u osób, miewających tego typu problemy. Ponadto błyskawice mogą z dużym prawdopodobieństwem sprowokować ból u tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z nawracającymi dolegliwościami.

Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie przyczynia się do powstania bólu, jednak wśród możliwych czynników wymieniają fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawice oraz pojawiające się w powietrzu w sporych ilościach ozon i zarodniki grzybów. (PAP)

ooo/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>