Bisfenol A szkodzi zębom.

Niewielkie, przyjmowane codziennie dawki bisfenolu A (BPA) uszkadzają zęby szczurów – informuje „American Journal of Pathology”.
Badania przeprowadziły Ariane Berdal z Université Paris-Diderot oraz Sylvie Babajko, kierująca oddziałem francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych, Inserm „Centre des Cordeliers”. Jak się okazało, codziennie przyjmowanie przez młode gryzonie niewielkich dawek bisfenolu A (5 mikrogramów na kilogram masy ciała) prowadziło do gorszej mineralizacji szkliwa ich siekaczy.

Uszkodzenia pod wieloma względami przypominały zidentyfikowane niedawno patologiczne zmiany w szkliwie zębów (określane angielskim skrótem MIH), występujące u dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Dotknięte MIH dzieci mają nadwrażliwe zęby, w których łatwo powstają ubytki.

Analiza białek wchodzących w skład szczurzych zębów wykazała zwiększoną zawartość białka zwanego enameliną oraz gromadzenie się albuminy, prowadzące do gorszej mineralizacji. Ustalono także, że BPA może wpływać na działanie dwóch genów – dla enameliny oraz kallikreiny 4.

Bisfenol A (BPA) to związek organiczny, wykorzystywany do wytwarzania tworzyw sztucznych, na przykład poliwęglanów czy żywic epoksydowych. Znajduje też zastosowanie jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych.

Ślady bisfenolu A można znaleźć na przykład w pojemnikach na żywność i plastikowych butelkach (także tych dla niemowląt), w tworzywie wyściełającym puszki z żywnością czy papierze do kas sklepowych. Znaczące ilości BPA wykrywane są w ludzkiej krwi, moczu, płynie otaczającym płód czy w łożysku.

Niedawne badania wykazały, że BPA szkodliwie działa na rozmnażanie, rozwój i metabolizm zwierząt laboratoryjnych. Podejrzewa się, że w ten sam sposób związek ten działa również na ludzi, toteż już w styczniu 2011 roku zakazano w Europie wytwarzania i sprzedaży zawierających BPA butelek dla niemowląt. We Francji od roku 2015 nie będzie można wytwarzać i sprzedawać żadnych zawierających BPA pojemników na żywność.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>