Bisfenol A powoduje dziedziczne zmiany w ekspresji genów.

Ekspozycja na niskie dawki bisfenolu A (BPA) w okresie ciąży ma długotrwały wpływ na rozwój mózgu i zachowania społeczne myszy. Skutki widoczne są jeszcze w czwartym pokoleniu – informują naukowcy, których badania przytoczono w piśmie „Endocrinology”. Bisfenol A jest organicznym związkiem stosowanym do produkcji poliwęglanów i żywic epoksydowych, który obecny jest w szerokiej gamie produktów – od pojemników na żywność po wypełnienia dentystyczne. Zastrzeżenia co do jego stosowania pojawiły się po doniesieniach, że może negatywnie wpływać na rozwój mózgu u dzieci, a także nasilać stany lękowe i agresję oraz prowadzić do zaburzeń kognitywnych.

Aby to sprawdzić, naukowcy karmili część samic pokarmem zawierającym BPA (jeszcze przed zapłodnieniem i w okresie ciąży). Dbali o to, by poziom związku we krwi badanych gryzoni był zbliżony do tego, który występuje u ludzi. Podczas obserwacji potomstwa badacze zauważyli, że było ono mniej aktywne społecznie w porównaniu z grupą kontrolną, która w okresie prenatalnym nie była narażona na działanie BPA. Choć zmiany w ekspresji genów były najbardziej widoczne w pierwszym pokoleniu, niektóre z nich manifestowały się jeszcze w pokoleniu czwartym.

Prowadząca badania dr Emilie Rissman z University of Virginia School of Medicine zauważa, że bisfenol A może bardzo podobnie działać na ludzi.

„BPA to związek wszechobecny; jest w powietrzu, w wodzie, w pokarmie, a także w naszych organizmach. Został stworzony przez człowieka i nie występuje naturalnie w żadnych roślinach czy u zwierząt. Fakt, że jest on w stanie wpłynąć na ekspresję genów u myszy oraz to, że zmiany te są dziedziczone, budzi nasze poważne obawy” – komentuje dr Rissman.

„Nawet jeżeli jutro wprowadzimy zakaz stosowania BPA, wycofamy wszystkie produkty zawierające ten związek i oczyścimy z niego wysypiska, możliwe jest, że wciąż będziemy obserwować skutki jego działania w kolejnych pokoleniach” – dodaje.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>