Bionanosrebro skuteczniejsze!

Nanocząstki srebra wytworzone przez odpowiednie bakterie są znacznie bardziej skuteczne w walce z drobnoustrojami, niż podobne nanocząstki zsyntetyzowane w laboratorium chemicznym. Odkrycie to – pośrednio – stanowi potwierdzenie tezy, iż nie każdy syntetyczny nanomateriał jest tak groźny i aktywny biologicznie, jak się dotychczas mogło wydawać – informuje „Environmental Science & Technology”.
Nanosrebro, czyli drobinki srebra o średnicy mierzonej w miliardowych częściach metra można dziś spotkać praktycznie wszędzie – od lodówek i pralek, przez kosmetyki, bieliznę intymną, po farby do wykańczania wnętrz. Nie jest tajemnicą również, iż materiał ten jest dodawany do różnych produktów w celu eliminacji bakterii oraz innych mikroorganizmów.

Dotychczas zakładano, iż aktywność biologiczna srebrnych nanomateriałów jest ściśle związana z wielkością cząstek, a nie źródłem ich pochodzenia.

Najnowsze dane uzyskane przez naukowców z Oak Ridge National Laboratory oraz University of Tennessee (USA) wykazały, iż w zależności od tego w jaki sposób otrzymamy nanocząstki srebra, będą one mniej lub bardziej biobójcze.

Naukowcy użyli bakterii z gatunku Shewanella oneidensis, jako biologicznego układu do syntezy nanocząstek srebra (bakterie te, w reakcji obronnej w kontakcie z azotanem srebra, redukowały jony srebra, wytwarzając tym samym bardzo jednorodne pod względem wielkości drobinki srebra). W dalszym etapie porównano aktywność biologiczną, zsyntetyzowanych w różny sposób nanocząstek srebra.

Okazało się, iż chemicznie uzyskane drobinki srebra (niemodyfikowane nanoAg – tzw. srebro koloidalne) oraz nanosrebro o powierzchni zmodyfikowanej kwasem tłuszczowym w znacznie słabszym stopniu redukowało ilość komórek bakterii z gatunku Escherichia coli, Bacillus subtilis oraz S. oneidensis niż biologicznego pochodzenia nanosrebro.

Jak przyznają sami autorzy odkrycia, do końca nie jest znany mechanizm odpowiedzialny za uzyskane wyniki. Co ważne, naukowcy zaobserwowali, iż zewnętrzna powierzchnia nanocząstek srebra syntetyzowanych przez bakterie z gatunku Shewanella oneidensis jest pokryta cienką warstwą biomateriału, najprawdopodobniej białkiem. Być może białko to ułatwia wnikanie nanosrebra do zabijanych komórek bakteryjnych. Badania nad rozwiązaniem tej tajemnicy naukowej trwają nadal. KLG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>