Bierni palacze narażeni na utratę słuchu.

Bierni palacze są bardziej narażeni na utratę słuchu, niż osoby, które w ogóle nie mają kontaktu z dymem nikotynowym – donoszą naukowcy.
Lekarze od dawna wiedzieli, że palenie papierosów może wpłynąć negatywnie na słuch. Ostatnie badanie, opublikowane w „Tobacco Control”, w którym udział wzięło ponad 3000 dorosłych Amerykanów, sugeruje, że taki sam efekt może wywołać również bierne palenie.
Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy zaburza przepływ krwi w małych naczyniach krwionośnych znajdujących się w uchu. Pozbawia to organizm odpowiedniej ilości tlenu i prowadzi do gromadzenia się toksycznych odpadów, powodując zaburzenia słuchu.
Takie zaburzenia różnią się od tych spowodowanych hałasem bądź starzeniem się. Naukowcy z University of Miami i Florida International University przyjrzeli się wynikom testów słuchu przeprowadzonych wśród niepalących osób. Niektórzy z nich byli byłymi palaczami, pozostali zaś nigdy nie palili.

Test sprawdzał jakość słyszenia dźwięków o niskiej, średniej i wysokiej częstotliwości. W celu sprawdzenia, jak bardzo narażeni są bierni palacze, uczestnicy badania zostali wystawieni na działanie produktu ubocznego nikotyny, kotyniny. Powstaje ona w wyniku rozkładu nikotyny w organizmie człowieka.

Wyniki wskazały, że osoby narażone na dym nikotynowy mają słabszy słuch od innych. Bierne palenie trzykrotnie zwiększa ryzyko utraty słuchu na wszystkich poziomach częstotliwości dźwięku.

„Nie wiemy dokładanie, jakie ilości dymu narażają nas na utratę słuchu. Wiemy jednak, że wcale nie muszą one być duże. Naprawdę, najbezpieczniejszą ilością dymu jest brak dymu”- powiedział dr David Fabry, autor badań.

„Zanim zapalisz kolejnego papierosa, pomyśl jak to może wpłynąć nie tylko na twój słuch, ale również na słuch twoich przyjaciół i bliskich” – ostrzega dr Ralph Holme, szef biomedycznych badań prowadzonych przez Royal National Institute for Deaf People, które wykazało, że palenie papierosów jest czynnikiem zwiększającym zagrożenie utraty słuchu. NIC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>