Bierne palenie zwiększa ryzyko poważnych infekcji u dzieci ! .

Dzieci narażone na bierne wdychanie dymu papierosowego częściej łapią poważne infekcje, z powodu których trafiają do szpitala – informuje internetowe wydanie pisma "Tobacco Control"…….

Naukowcy z Uniwersytetu w Hong Kongu doszli do takich wniosków po przebadaniu grupy 7 tys. 402 dzieci urodzonych w kwietniu i maju 1997. Zebrano dane na temat kontaktu maluchów z dymem papierosowym oraz ich pobytów w szpitalu z powodu choroby zakaźnej w ciągu pierwszych 8 lat życia.
Okazało się, że dzieci, które już w pierwszych miesiącach po urodzeniu biernie wdychały dym z papierosów były o 45 proc. bardziej narażone na pobyt w szpitalu z powodu poważnej choroby zakaźnej, takiej jak np. choroba meningokokowa. Jak podkreślają autorzy pracy, nie dotyczyło to wyłącznie infekcji dróg oddechowych.
W jednym na trzy dzieci trafiały do szpitala już w wieku 12 miesięcy. Bierne palenie robiło najwięcej szkód w trzech pierwszych miesiącach życia. Szczególnie narażone na hospitalizację z powodu infekcji przed 8 rokiem życia były wcześniaki i noworodki ważące mało. Niedowaga zwiększała to ryzyko o 75 proc. a urodziny przed terminem – o 100 proc. Zdaniem badaczy, dzieje się tak dlatego, że układ odpornościowy oraz układ oddechowy tych dzieci są początkowo gorzej rozwinięte. JJJ , PAP – Nauka w Polsce

 

lek.med. Jacek Roik , jroik@manpol.net
tel.domowy:0-14,655-84-49
tel.do pracy:0-14,627-33-88
Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna.
www.jroik.manpol.net
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu"Lekarz Roku 2005"
http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona
Moja książka p.t."Choroby cywilizacyjne"
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowego Życia, Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.jroik.manpol.net/wt
E-booki: www.zlotemysli.pl/profilaktyka,1/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>