Bierne palenie zabija roczne ok. 2 tysiące Polaków!

Bierne palenie zabija co roku ok. 2 tys. osób – wynika ze sprawozdania z realizacji „Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2009 r.”, które 22 czerwca przyjęła Rada Ministrów.
Program jest koordynowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Wyznaczono 10 zadań, za których realizację były odpowiedzialne wyznaczone resorty lub jednostki współdziałające z instytucjami, organizacjami pozarządowymi. Te zadania to m.in. zmiana klimatu społecznego wobec palenia tytoniu, zapobieganie paleniu tytoniu przez dzieci i młodzież, wyeliminowanie ekspozycji na dym tytoniowy w miejscach pracy, kontrolowanie przestrzegania zakazu reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, nadzór Państwowej Inspekcji Sanitarnej nad wyrobami tytoniowymi.

W 2009 r. na realizację programu wydano ponad 1 mln zł. Z tych środków sfinansowano przede wszystkim programy edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół oraz kampanie społeczne.

Jak wynika ze sprawozdania, w ubiegłym roku prowadzono także działania na rzecz ograniczenia palenia w lokalach gastronomicznych, promocji zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego w szkołach i placówkach wychowawczych, uczelniach, zakładach opieki zdrowotnej, jednostkach wojskowych, w policji i placówkach innych służb mundurowych.

Bierne wdychanie dymu tytoniowego zabija co roku w Polsce ok. 2 tys. osób. W miejscach pracy na wdychanie dymu tytoniowego narażonych jest 19 proc. niepalących Polaków (24 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet), w domu zaś 25 proc. (odpowiednio 29 proc. i 20 proc. niepalących kobiet i mężczyzn).

Skala biernego narażenia dzieci na dym tytoniowy w Polsce jest ciągle ogromna ? codziennie około 4 mln z nich wdycha biernie dym tytoniowy w domu lub miejscach publicznych. U dzieci do 4. roku życia wymuszona inhalacja dymu tytoniowego jest główną przyczyną utraty zdrowia.

PAP, RynekZdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>