Bierne palenie to nie tylko wdychanie dymu papierosowego!

Mało kto zdaje sobie sprawę, że toksyny z dymu papierosowego osiadłe na włosach i ubraniu mogą również szkodzić dzieciom i kobietom w ciąży – ostrzegają amerykańscy naukowcy. Jak podkreśla autor najnowszej pracy na łamach pisma „Pediatrics”, prof. Jonathan Winickoff z Massachusetts General Hospital, zebrano wiele dowodów naukowych na to, że bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego, gdy ktoś pali w naszej obecności, jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Może na przykład być przyczyną ich kłopotów z nauką. Dlatego niektórzy rodzice starają się nigdy nie palić w ich obecności.
Tymczasem, nie zapewnia to całkowitej ochrony. Trucizny obecne w dymie papierosowym mogą bowiem osiadać na pobliskich powierzchniach i przedmiotach, a także na ich ubraniu i włosach, jeszcze długo po zgaszeniu papierosa. Jest to szczególnie groźne dla małych dzieci, które mogą zlizywać te toksyny lub a nawet wdychać je, gdy są w bliskim kontakcie z palaczem, podkreśla prof. Winickoff. „Niebezpieczeństwo takiego „palenia z trzeciej ręki” jest faktem” – dodaje.

Z najnowszych badań, które jego zespół przeprowadził w 1500 gospodarstwach domowych wynika, że mniej niż połowa osób palących zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia.

Analizy wykazały, że choć 95 proc. niepalących oraz 85 proc. palaczy przyznała, iż palenie w obecności dzieci szkodzi im, to z tezą o szkodliwości „palenia z trzeciej ręki” zgodziło się tylko 65 proc. niepalących i 43 proc. palaczy. Okazało się też, że w niemal 27 proc. gospodarstw (nieco ponad jedna czwarta) palacze przestrzegali ścisłej zasady nie palenia w domu.

Zdaniem prof. Andrew Shennana z fundacji Tommy’s zaangażowanej w pomoc kobietom ciężarnym i ich dzieciom, wyniki tych badań mają duże znaczenie również dla kobiet w ciąży, które same mogły przestać palić, ale ciągle mają kontakt z innymi palaczami. „Wiadomo, że chemikalia obecne w dymie papierosowym znacznie zwiększają ryzyko poważnych komplikacji ciążowych” – ostrzega.

Prof. Shennan przypomina też, że kobiety palące w czasie karmienia piersią przekazują dziecku toksyny z dymu papierosowego za pośrednictwem mleka. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>