Bierne palenie – cichy zabójca ! Ale czy palacze o tym wiedza ? .

Palenie tytoniu jest, według WHO, jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Powoduje śmierć około 5 mln osób rocznie. Jednym ze źródeł szkodliwych substancji jest natomiast dym tytoniowy, na którego wdychanie są narażone zarówno osoby palące, jak i niepalące…….

 Badania dotyczące biernego palenia przeprowadził zespół naukowców z Kliniki Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – dr Marzenna Wosik-Erenbek, dr Zbigniew Krenc oraz dr Wojciech Mazurowski.

"Dym tytoniowy może pochodzić z różnych źródeł, takich jak palące się papierosy, cygara i fajki oraz wydychany dym – wyjaśniają badacze. – Bierny palacz wdycha szkodliwe substancje, które utrzymują się w powietrzu znacznie dłużej niż sam dym. Bierne palenie zwiększa predyspozycje do wystąpienia chorób układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, nagłych zgonów niemowląt oraz chorób nowotworowych".

W badaniach przeprowadzonych na grupie ponad 4400 gimnazjalistów, oceniono ekspozycję młodzieży na dym papierosowy. Stwierdzono, że prawie połowa badanych była narażonych na bezpośredni kontakt z substancjami szkodliwymi.

Według uzyskanych danych, problem biernego palenia nie był prawidłowo rozpoznawanych przez rodziców, wśród których czynnymi palaczami było ok. 54 proc. matek oraz prawie 48 proc. ojców. Również kontakt z palącymi rówieśnikami – ponad 45 proc. ankietowanych potwierdziła obecność wśród bliskich kolegów palącej osoby – zwiększa zagrożenie biernym paleniem.

W innych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z łódzkiego UM stwierdzono, że bierne palenie tytoniu może być jedną z przyczyn nawracających zapaleń dróg oddechowych. Badania grupy 40 dzieci w wieku 3-14 lat przyjętych do klinik UM wykazały, że u dzieci narażonych na bierne palenie, stężenie kotyniny – jednego z metabolitów nikotyny – w moczu jest wielokrotnie wyższe, niż u dzieci czasowo nie mających kontaktu z dymem tytoniowym. Ekspozycja na dym papierosowy była jedną z przyczyn występowania przewlekłych chorób dróg oddechowych.

Według naukowców, wciąż niedoceniany jest wysoki stopień zagrożenia zdrowia powodowany przez narażenie na bierne palenie. Jest on tym bardziej ważny, że jego ofiarami są przede wszystkim osoby niepalące, szczególnie dzieci, u których ekspozycja na substancje szkodliwe zawarte w dymie tytoniowym daje najgroźniejsze efekty. MWE

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>