Bieganie boso również może powodować urazy.

Trend biegania boso może prowadzić u niektórych osób do kontuzji – wynika z przeprowadzonego na Tajwanie badanie. Sposób biegania jest generalnie ważniejszy od tego, czy się biega z obuwiem na nogach, czy bez – podkreślają naukowcy na łamach magazynu „Gait & Posture”. Z logicznego punktu widzenia bieganie boso powinno oznaczać poruszanie się w bardziej naturalny sposób, gdyż przednia część stopy styka się z podłożem jako pierwsza. Ale nie wszyscy biegacze są w stanie dopasować się do tej techniki, wymuszając dodatkowe napięcie mięśni – sugerują badania.

Badacze z National Taiwan Normal University przyjrzeli się efektom różnych tego typu napięć dla obu sposobów biegania – w butach i bez, aby określić prawdopodobieństwo kontuzji u 12 mężczyzn. Biegali oni na cztery różne sposoby – boso lądując na pięcie, boso lądując na przodzie stopy i tak samo w butach.

Przeprowadzono testy ich chodu, aktywności mięśni i prawdopodobnej podatności na urazy. Okazało się, że zmiana sposobu biegania na lądowanie na przedniej części stopy może być korzystna ze względu na lepszą amortyzację drgań niż w przypadku opadania na piętę.

„Osoby biegające w obuwiu mogą być narażone na kontuzję, kiedy uprawiają ten sport boso i kontynuują lądowanie na pięcie” – przekonują badacze. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>