Bicie serca zabezpieczy dane.

Uczeni z Tajwanu opracowali nowy mechanizm zabezpieczenia danych za pomocą zapisu EKG użytkownika. Zapis ten jest unikalny i skrót z niego może zabezpieczyć poufne dane na dysku twardym – poinformował magazyn Information Sciences.

Zespół uczonych z Tajwanu pod kierownictwem prof. Chun-Liang Lina z National Chung Hsing University w Taichungu opracował nowy mechanizm zabezpieczania danych i szyfrowania, który może zabezpieczyć poufne dane.

Podstawą jest elektroniczny zapis rytmu serca pochodzący z EKG użytkownika. W systemie zaproponowanym przez prof.Lin, zapis EKG pobierany jest z palca użytkownika, poprzez specjalny czytnik, umieszczony na komputerze lub notebooku. Na tej podstawie generowany jest klucz prywatny, stanowiący podstawę systemu szyfrowania danych opartego na matematycznej teorii chaosu. W rozwiązaniu tym drobne zmiany wprowadzone według matematycznego algorytmu z zastosowaniem zapisu z EKG wiodą do wielkich zmian w danych wyjściowych, szyfrując je w ten sposób.

Klucz jest tworzony jednokrotnie i przechowywany, gdyż tylko na jego podstawie można dokonywać odszyfrowania dysku. Według prof. Lin. Przy zastosowaniu tej metody można stworzyć mechanizm bezpiecznych zewnętrznych dysków twardych, na których poufne dane mogą być szyfrowane poprzez pobieranie zapisu EKG z palców użytkownika, poprzez czytnik wbudowany w taki dysk i oprogramowanie do szyfrowania czasie rzeczywistym. Odszyfrowanie następowałoby wtedy poprzez powtórne pobranie zapisu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>