Białko, które kurczy mózg w depresji.

Białko, które uszkadza mielinową osłonkę włókien nerwowych, może mieć znaczenie w leczeniu depresji – informuje „Nature Medicine”.
Pośmiertna analiza tkanki mózgowej wykazała, że u osób z ciężką depresją w korze i układzie limbicznym mózgu dochodzi do zaniku neuronów. Zdaniem naukowców zjawisko to może mieć związek z niektórymi objawami depresji, np. niezdolnością do odczuwania przyjemności.

Ponieważ jednak nie wiadomo było, na czym właściwie polega zjawisko „kurczenia się” mózgu, naukowcy mieli ograniczone możliwości przeciwdziałania.

Ronald Duman z Yale University przypuszczał, że kluczowe znaczenie ma białko o nazwie REDD1, mogące uszkadzać mielinę, czyli tłuszczową substancję stanowiącą rodzaj izolatora włókien przewodzących impulsy nerwowe.

Aby to sprawdzić, jego zespół wyhodował szczury niezdolne do wytwarzania REDD1 i wystawił je na długotrwałe działanie nieprzewidywalnego stresu. U normalnych szczurów taki stres prowadzi do zachowań przypominających depresję i kurczenia się mózgu – jednak na zmodyfikowane szczury stres w ten sposób nie zadziałał.

Natomiast szczury, u których inna modyfikacja doprowadziła do nadprodukcji REDD1, ulegały depresji i kurczeniu mózgu nawet bez stresu.

Co więcej, wstrzyknięcie hormonu typowego dla stresu ponosiło poziom REDD1 w mózgu, zaś podawanie leku blokującego wytwarzanie hormonu stresu hamowało wytwarzanie REDD1 – nawet przy ekstremalnym stresie.

Z kolei badania mózgów osób, które za życia cierpiały na depresję, oraz wolnych od depresji wykazały większą zawartość REDD1 w mózgach osób z depresją.

Zdaniem Dumana REDD1 powoduje kurczenie się mózgu, hamując wytwarzanie innego białka, zwanego mTORC1. mTORC1 umożliwia wytwarzanie substancji, której komórki mózgowe używają do samonaprawy. Wcześniejsze prace tego samego zespołu naukowców wykazały, że ketamina podnosi poziom mTORC1 – być może taki właśnie jest mechanizm jej działania antydepresyjnego. Jeśli jednak REDD1 odpowiada za spadek poziomu mTORC1, działanie bezpośrednio na REDD1 może być właściwą strategią leczenia – uważa Duman. (PAP)

pmw/ mrt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>