Beztłuszczowy cyklista chce być mistrzem paraolimpijskim.

23-letni Tom Staniford z Exeter mimo rzadkiej choroby genetycznej, braku tkanki tłuszczowej i cukrzycy chce zostać paraolimpijskim mistrzem kolarskim – informuje serwis BBC News/Health. Staniford urodził się z normalną wagą, jednak w dzieciństwie stracił tkankę tłuszczową na twarzy i kończynach, przez co wygląda jak ofiara anoreksji. Jednak jego organizm zachowuje się tak, jakby był otyły, co doprowadziło do cukrzycy typu II. W wieku 10 lat pogorszył mu się słuch i musi używać aparatu słuchowego.

Dopiero niedawno na podstawie analizy DNA specjalistom udało się ustalić, że na skutek mutacji genu POLD1 w chromosomie 19, Staniford cierpi na niezwykle rzadką wadę genetyczną – zespół MDP, uniemożliwiający tworzenie się tkanki tłuszczowej pod skórą. Na całym świecie znanych jest tylko osiem osób z tą wadą. Przyczyną jest brak jednego aminokwasu w enzymie potrzebnym do replikacji DNA.

Zanim jeszcze zdiagnozowano jego przypadek, Brytyjczyk wypracował sposoby na radzenie sobie z cukrzycą – na przykład dietę i ćwiczenia. Studiuje prawo i język francuski, a także wyczynowo ściga się w wyścigach kolarskich.

Jazda na rowerze nie jest w przypadku Staniforda łatwa, ponieważ ma tylko 40 proc. masy mięśniowej przeciętnego mężczyzny i trudności z metabolizowaniem węglowodanów. Z braku tkanki tłuszczowej jego mięśnie są też mniej elastyczne.

Mimo tych przeciwności, dzięki treningowi, diecie i doświadczeniu Staniford metodą prób i błędów osiągnął wysoki poziom – w roku 2011 był paraolimpijskim mistrzem Wielkiej Brytanii w kolarstwie i chce zwyciężyć na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w roku 2016. (PAP)

pmw/ tot/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>