Bezpłatne warsztaty dla pacjentów z chorobami psychicznymi i ich rodzin.

Bezpłatne warsztaty dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin odbędą się w najbliższy wtorek w Warszawie – poinformowała dr hab. Joanna Meder, psychiatra i koordynator programu „Odnaleźć siebie”, w ramach którego organizowane są warsztaty. Ich celem jest upowszechnienie wiedzy na temat najczęstszych zaburzeń psychicznych – np. schizofrenii i depresji – co ma ogromne znaczenie dla powodzenia terapii. 

„Tymi warsztatami chcemy zapoczątkować cały cykl spotkań. Chodzi o to, żeby każdy człowiek, który ma jakieś pytania dotyczące psychiatrii, czy to sam chory, czy jego krewni, mógł się wypowiedzieć na forum, zadać pytania i uzyskać odpowiedzi. Przyjść może każdy, nawet osoba, która z psychiatrią nigdy nie miała do czynienia. Bardzo zależy nam na osobach, które kiedyś poszły z pierwszą wizytą do psychiatry i tak się zraziły, że nigdy więcej nie wróciły” – powiedziała dr hab. Joanna Meder, koordynator programu z ramienia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jak podkreśliła specjalistka, choć ostatnio w szpitalach psychiatrycznych różnych inicjatyw edukacyjnych jest coraz więcej, to istnieje pewna grupa pacjentów, która z nich zupełnie nie korzysta. Dobrze jest, jeśli raz w miesiącu zrealizują receptę na leki. „Chcemy trafić właśnie do jak największej rzeszy takich osób” – dodała.

Podczas pierwszych warsztatów profesjonaliści opowiedzą o depresji oraz schizofrenii – wyjaśnią objawy tych schorzeń oraz udzielą praktycznych wskazówek, jak sobie z nimi radzić. Będzie też mowa o potrzebie współdziałania pacjenta z terapeutą oraz o wykluczeniu społecznym osób chorych psychicznie. „Liczymy, że wywiąże się ciekawa dyskusja z pytaniami, a nawet, że pacjenci dadzą w niej wyraz swojej niechęci do nas lekarzy, bo takie uwagi są dla nas również bardzo cenne” – powiedziała dr Meder.

Specjalistka przypomniała, że najlepsze rezultaty w leczeniu osób chorych psychicznie daje ich pełna współpraca z lekarzem oraz wiedza i właściwa postawa wobec choroby. „Aktywny udział chorego, prowadzenie samoobserwacji oraz zaufanie do lekarza i współpraca z nim to podstawa skutecznej terapii. Pacjent powinien czuć, że lekarz jest jego partnerem” – powiedziała dr Meder.

Bardzo duży wpływ na postawę pacjenta wobec choroby oraz na proces zdrowienia ma też postawa osób bliskich. Podczas warsztatów rodziny pacjentów będą mogły dowiedzieć się jak można wspierać ich w terapii oraz jak skutecznie pomagać im aktywnie żyć mimo choroby.

Bezpłatne warsztaty będą prowadzone we wtorek w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Więcej informacji na ich temat można uzyskać na stronie internetowej Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii – „Odnaleźć siebie” (www.odnalezcsiebie.pl).

Jest to program edukacyjny, którego celem jest zmiana postaw Polaków wobec chorób psychicznych i psychiatrii – m.in. przełamanie stereotypów i uprzedzeń wobec chorych psychicznie oraz wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry. Specjaliści działający w ramach programu podkreślają, że wczesne zdiagnozowanie choroby oraz wcześnie podjęte leczenie dają pacjentowi większe szanse na normalne życie.

Honorowy patronat nad programem objęło biuro oficera łącznikowego WHO w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>