Bez magnezu nie ma zdrowego życia !

Jaką intuicją naukową musiał odznaczać się prof. dr med. Julian Aleksandrowicz (1908-1988), skoro już 25 lat temu w książeczce pt. „Sumienie ekologiczne” , twierdził, że kryzys ekologiczny, zagrażający ludziom i Ziemi, jest między innymi wyrazem patologii w zakresie myśli  i czynów człowieka ! Aspołeczne czyny jednostek lub nawet całych grup mogą być z kolei przejawem patologicznych procesów zachodzących w mózgu- siedlisku mysli i uczuć, zaś jedną z przyczyn owych zaburzeń jest, zdaniem Profesora, niedobór niezbędnych pierwiastków…..


 

lub nadmiar substancji toksycznych w zdegradowanym środowisku, przenikających do organizmu za pośrednictwem pozywienia. Ten zamykający się krąg przyczyn i skutków będzie można przerwać- tak twierdził już w 1979 roku prof. Julian Aleksandrowicz- pod warunkiem wzbogacania naszej wiedzy i doskonalenia postaw etycznych, „tworzenia nowego, coraz doskonalszego świata w nas samych i wokół nas” ! Nic dodać , nic ująć ! Prawdy oczywiste ! A teraz kilka cytatów ze wspomnianej wcześniej ksiązeczki ! Kwestie będą dotyczyć magnezu – pierwiastka zycia ! Kliniczny obraz  jego niedoboru u człowieka wyraża się nerwowością, pobudzeniem ruchowym, wzmozonym napięciem nerwowym, tikami i niemal drgawkami tęzyczkowymi a w krańcowych postaciach- napadami szału, halucynacjami, obłąkaniem, niekiedy śpiączka. Znamienny jest wzrost niedoboru magnezu w glebie, a przez to i w pożywieniu, w krajach nadbałtyckich Powstaje on wskutek nadmiernego nawożenia gleby potasem, o znanym antagoniźmie do magnezu, lub skażeniu grzybami z rodzaju Aspergillus, które zużywają nadmiar magnezu, doprowadzając do zubożenia gleby. Natomiast ludność krajów leżacych nad morzami Czarnym, Kaspijskim i Śródziemnym jest psychicznie zdrowsza. Być moze wiąże się to z faktem, że jej pożywienie, skladające się głównie z organizmów morskich, i sól stołowa morskiego pochodzenia pokrywają niedobór biopierwiastków istniejący  w centralnych połaciach tych krajów. Przewodniczący Światowego Towarzystwa Badań nad Niedoborem Magnezu, J.Durlach z Paryża, przedstawił wyniki badń nad wpływem niedoboru magnezu na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy człowieka. Stwierdził, że zasadniczym objawem jest wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa, a następnie zaburzenia metabolizmu cukru, miażdżyca, skłonnośc do zakrzepów i reakcje alergiczne. Zauważył też dodatnią zależność między poziomem jonów magnezu w osoczu a wynikami testów określających sprawność psychofizyczną. Szczególnie ważne jest odkrycie, że  u alkoholików poziom magnezu jest znacznie obniżony. Niedobór magnezu z kolei (wyzwalany nie tylko chronicznym alkoholizmem, ale i dietą ubogą w magnez) sprzyja zatruciu ołowiem. Reasumując: każdy z nas powinien uzupełniać w swoim organiźmie systematycznie poziom magnezu ! Od wielu lat można zauważyć, że prawie każdy Pacjent, który opuszcza Odział Kardiologiczny ma w ręku  również receptę na preparat magnezowy ! Ja odkąd przed laty z prof. Julianem Aleksandrowiczem, zwiedzałem pod Tarnowskimi Górami Zakład produkujący dolomit spożwyczy, od tego czasu zażywam ten produkt! Może będzie okazja w przyszłości, aby opisać kilka przypadków u Moich Pacjentów, którzy spożywając systematycznie dolomit pozbyli się wielu dolegliwości ! A może Ci z Internautów, którzy będą czytać ten felieton,  mają własne wspomnienia o prof. Julianie Aleksandrowiczu oraz podzielą się swoimi obserwacjami na temat magnezu ? Zapraszam do dyskusji !


Tarnów, dnia 27.02.04 r.            Jacek Roik .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>