Beta-blokery mogą zmniejszyć ryzyko demencji.

Mężczyźni przyjmujący beta-blokery, leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, mogą być w mniejszym stopniu narażeni na demencję – wynika z badań, o których informuje serwis BBC Health.
Badania prowadzone wśród 774 Amerykanów o japońskich korzeniach, w tym 610 z nadciśnieniem, wykazały, że każdy środek obniżający ciśnienie tętnicze zmniejszał ryzyko wystąpienia oznak demencji w mózgu, tj. uszkodzenia tkanek, będącego rezultatem ograniczonego dopływu krwi do mózgu. W przypadku mężczyzn kontrolujących nadciśnienie jedynie za pomocą beta-blokerów zaobserwowano jednak znacznie mniej zmian niż u tych, którzy nie przyjmowali żadnych leków lub stosowali inne metody.

Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego podkreślają jednak, że są to wyniki wstępne i niezbędne będą szerzej zakrojone analizy, obejmujące zarówno mężczyzn, jak i kobiety o różnym pochodzeniu etnicznym.

Wcześniejsze badania, prowadzone wśród 800 tys. osób, wykazały, że ryzyko demencji i choroby Alzheimera jest o 50 proc. niższe u pacjentów stosujących w celu walki z nadciśnieniem sartany (antagoniści receptora angiotensyny II).(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>